Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aşı için daha uzun zamana ihtiyaç var

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aşı için daha uzun zamana ihtiyaç var
Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Putin'in aşı açıklaması hakkında,''Aşı için daha uzun zamana ihtiyaç var.'' dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Rusya lideri Vladimir Putin'in Rusya'nın koronavirüs aşısını bulduğuna yönelik açıklamalarını ve okulların açılması tartışmalarını Ata Arslan'ın sunduğu Gündem Özel'de değerlendirdi. Rusya'nın koronavirüs aşısı hakkındaki açıklamaları için, ''Ortada böyle bir aşı yok.'' diyen Ceyhan, Putin'in kızına aşı yapılmasının bilimsel açıdan bir değer taşımadığını ifade ederek şunları söyledi:

''Bu tip çalışmalarda, bilim insanları aşılarını yaparlar. Devlet başkanının kızına aşılama yapılmasına bakılmaz, çalışmaların durumuna bakılır. Rusya diyor ki, 'Biz bu aşının çalışmalarına BAE'de başlayacağız.' Demek ki, henüz insanlar üzerinde çalışmalar dahi başlamamış. Rusya'nın aşı çalışmasının çok ilerisinde çalışmalar var zaten. Henüz daha insanlarda etkili olduğu kesin olarak gösterilmiş aşı yok. Yani henüz elimizde bir aşı yok. Aşı için daha uzun zamana ihtiyaç var.'' Okulların açılma tarihi hakkındaki tartışmalar ve Türkiye'nin salgınla mücadelesi  için de görüş bildiren Ceyhan, Pandemi yönetiminin bilimsel yöntemler ile yapılması gerektiğini ifade ederek, ''Planınız olacak. Örneğin vaka sayısı şu değerin altına düşerse şu tedbir kalkacak, şu değerin üstüne çıkarsa şu tedbir alınacak, demeniz lazım. Ben diyorum ki 6. sınıf ve üstü açılsın önce, bir sorun olmazsa diğerlerini de açın. Çocuğunu bu sene okula göndermek istemeyenler var. Bunlara da saygı duyulmalı ve bu çocuklar için internet üzerinden eğitim verilmeli.'' dedi.

Etiketler :