Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi
Tutuklu bulunduğu Gezi davasından beraat edip tahliye edildiği gün tekrar tutuklanan Osman Kavala bugün hakim karşısına çıktı.

İş insanı Osman Kavala, Gezi davasından beraat edip tahliye edildiği gün, daha öncesinde tahliyesine karar verilen 15 Temmuz dosyasına ilişkin tutuklanmıştı. Kavala, 15 Temmuz dosyasından ilk kez hakim karşısına çıktı. 

Osman Kavala'nın yargılandığı davanın duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde görülecek. Kavala, davaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS ile bağlandı. 

Osman Kavala savunmasına başladı

Hakimin suçlamaları okumasının ardından Osman Kavala savunmasına başladı. Savunmasında Gezi davasını hatırlatan Osman Kavala, "İddianamedeki suçlamaların hiçbiri olgusal temele dayanmamakta. Suçlamalar dünya görüşüme ve etik değerlerime, sorumlu olduğum STK’nın amaçlarına taban tabana zıttır." dedi. 

Kavala'nın savunmasından:

"Gezi iddianamesi, Gezi’nin Soros tarafından planlandığı finanse edildiği, talimatlarım altında çalışan gizli bir yapıyla Gezi olaylarını kurguladığım şekilde fantastik bir kurgu içermekteydi. Gezi’yi önceden bildiğime, hükümeti devirme amacı güttüğüme dair hiçbir delil, bulgu, işaret olmadan bu suçlamalar yapılabilmişti. Herhangi maddi kaynak olmamasına rağmen Gezi olaylarını finanse ettiğimde ısrar edilmişti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi benim ve tüm sanıkların beraatine karar vermişti. İddia makamı, casusluk suçlamasını Gezi İddianamesi’ne dayandırarak gerekçelendirmeye çalışıyor. Ergenekon ve Balyoz davalarında hukuksuzlukları eleştirdiğim yazılarım mahkemenize sunulmuştu. Hayatım boyunca askeri darbelere karşı çıktım. Benim yurt dışı seyahatlerimde nerede kiminle görüşmüş olduğum bellidir. Tüm seyahatlerim şeffaftır. Benim bağlantıda olduğum STK’lar da bellidir. Henry Barkey ile aralarında hükümet temsilcilerinin de bulunduğu bir toplantıda tanıştım. Sürekli bir irtibatımız olmadı. Barkey ile bir lokantada tesadüfen karşılaşmak dışında görüşmem, hatta telefon kaydım bile olmadı. Baz istasyonu kaydının görüşme yaptığımızın kaydı olarak görülmesi doğru değil. Benim ve Barkey’in telefonlarının birkaç defa yakın baz istasyonlarından sinyal verdiği tespit edilse de iki sinyal haricinde benim telefonum Harbiye’deki baz istasyonundan sinyal vermiştir. Otellerin bulunduğu, çalışma ofisime en yakın baz istasyonu budur. Belgesel filmlerin benimle ve Anadolu Kültür ile hiçbir alakası yoktur. Yer İsimleri Projesi'nde farklı araştırmacı ve STK’lar çalışmalar yapmışlardır. Eski yer isimlerinin araştırılması devlet aleyhine faaliyet değildir. İddia makamı Soğuk Savaş dönemi istihbarat faaliyetleri ile demokrasiye katkı sağlayan sivil toplumu karıştırmaktadır. Başka ülkelerde rejime muhalif faaliyetler yapanlar sık sık casusluk suçlamasıyla karşılaşmışlardır. Buna rağmen ülkemizde sivil toplum faaliyetleri yürütenlerin casusluk ithamıyla karşılaşması vaki değildir. Anadolu kültür tüm faaliyetlerinde düşmanlığa yol açabilecek önyargıların aşılmasını hedefler. Mahkemeye takdim ettiğimiz belgede de görebileceğiniz gibi sergi film fotoğraf çalışmaları gibi faaliyetlerle meşgul. Anadolu Kültür olarak sanat ve kültür etkinlikleriyle katkıda bulunmaya çalıştığımız amaç budur."

Osman Kavala Anadolu Kültür’ün gerçekleştirdiği projelerden örnekler vererek şunları söyledi:

 -Ani Antik Şehri’nde ortak restorasyon çalışması yapıldı.
-Gomidas anısına konser düzenlendi. Etkinlik 2010 Kültür Başkenti’ne dahil edildi. Destek aldık.

Kavala savunmasını şöyle bitirdi: 

"Açık Toplum Vakfı yasalara uygun şekilde faaliyet göstermiştir, vakfın yasalara aykırı bir faaliyette bulunduğuna dair hiçbir bulgu yok. Vakfın fon vermesi konusunda özel bir yetkim olmadı. Gerçeklikten bu kadar kopuk, tuhaf suçlamalar gerekçe gösterilerek tüm yargı kararlarına rağmen tutuklu kalmam artık bir tür manevi işkence haline gelmiştir. Umarım bu iddianame, türünün son örneği olur teşekkür ediyorum” 

Kavala, hakimin Emniyet’te verdiği ifadeyi teyit edip etmeyeceği yönündeki sorusuna ise “Ben bugüne kadar herhangi suçlamadan dolayı savcı tarafından sorgulanmadığımı da beyan etmek istiyorum” yanıtını verdi.

Ara verildi

Salonda bulunan ve SEGBİS üzerinden duruşmaya bağlanan toplam 6 tanığın beyanı ardından duruşmaya 15 dakika ara verildi.

Duruşma devam ediyor

Duruşma avukatların beyanları ile devam ediyor. Av. Deniz T. Aytöre şu ifadeleri kullandı: 

"Hiçbir tanık beyanında Osman Kavala ile ilgili bilgisi veya görgüsü olduğunu söylemiyor. Sadece bir tanık uzaktan tanıdığını söyledi. Kavala ile ilgili doğrudan bir bilgi ve görgü yok. İddianame, sanık hakkında beraat kararı verilen başka dosyaların delillerine dayanmış. Dosyadaki tek somut şey Kavala ve Berkey’in baz istasyonlarının çakışması ki bununla ilgili birazdan konuşacağız. Bizim açımızdan iddianame hiçbir hukuki değer taşımıyor. Bu iddianame tam da buz gibi bir şekilde hukuka aykırı. Bu iddianamede bırakın şüpheyi niyet okuma var. İddianame siyasi bir manzume olarak kaleme alınmış. İddianamenin bir tek cümlesinde bile Gezi Parkı davasında tüm sanıkların beraat ettiği bilgisi yer almamaktadır. En büyük hukuka aykırılık, hukuka aykırı elde edilmiş olduğu bir ağır ceza mahkemesi tarafından saptanmış delillerin bu dosyaya da konmasıdır. Bu iddianame delilsizdir, apar topar yazılmış, Gezi davasının rövanşı niteliğindedir. Osman Kavala basılmamış bir kitaba yardım yapacağına, konser yapacağına Seferberlik Tetkik Kurulu’na girseydi bugün beraat etmişti. Mesleki saygımız nedeniyle naif cümleler kurmaya çalışıyorum. Soruyorum: Kavala ile Barkey’in bir araya geldiğini gösteren bir tane delil var mı? Görüşme tertip ettikleri yazıyor. Ama görüşme gerçekleştirdiğini doğrulayan bir tane tanık beyanı yok dosyada. Bu iddianame ile ilgili suç duyurusunda bulunacağımızı peşinen söyleyeyim. Henry Barkey ile Kavala’nın ortak baz tablosunu çıkarttık. İnceleyince başka şeyler çıktı ortaya. Baz ID’leri hangi baz istasyonundan sinyal aldığını gösteriyor ama aynı baz istasyonundan sinyal verildiğine dair belge yok. Farklı baz istasyonları dan bağlandıkları tespit edilmiş."

Av. Köksal Bayraktar beyanına başladı. Bayraktar şöyle konuştu:

"Tanıkların beyanlarına katılıyorum. Çünkü tanıklar 15 Temmuz gecesi yapılan toplantıya Kavala’nın katılmadığını açıkça söylemişlerdir. Ben tutukluluk halinin devamının neden hukuka aykırı olduğunu Türk hukuku ve AİHM kararları yönünden ortaya koymak istiyorum. Osman Kavala TCK’nın en önemli iki maddesiyle suçlanıyor ama neden suçlandığını hala bilemiyoruz. Müvekkilim önceki suçlamalardan beraat etmesine rağmen cezaevinden beş yüz metre ötede tutulmuş ve ayrı bir yargılama gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti AİHM’e cevap verirken şunu demiştir: Kavala'nın 38 aylık tutuklama süresi yoktur. İki ayrı dava olduğu için hak ihlali söz konusu değildir. AİHM cevabında “Tutukluluğun aslında mahkeme tarafından tespit edilen bir bütün olduğunu” söylemiştir. AİHM son gönderdiği kararda şunu söylüyor: “Sözleşme teorik veya hayali halleri değil, infaz süreci dahil olmak üzere pratik ve etkin hakları amaçlamalıdır.” undan tam bir yıl önce AİHM, Kavala’nın durumunu görüştükten sonra, “Bu hak ihlalidir” ve “Derhal salıverilmelidir” demiştir. Türkiye üç ayın sonunu bekleyerek karara itiraz etmiştir."

Av. Murat Deha Boduroğlu’nun beyanına başladı. Avukat Boduroğlu'nun beyanı şöyle:

"64 sayfalık iddianamenin nerdeyse yarısı Gezi İddianamesi’nin kopyası. Kavala'ya uygulanan bir yargı tacizidir hatta bir işkencedir."

Ara verildi

Osman Kavala'nın yargılandığı davanın duruşması, savcının ara karar öncesinde mütaalasını açıklaması için 15 dakika ara verildi.

Savcı mütaalasını açıkladı

Savcı duruşmaya verilen aranın ardından mütaalasını açıkladı. Mütaalada, H. Berkley hakkında yakalama kararının devamı, tanıkların bir sonraki duruşmada hazır bulunması, Leyla Alaton'un sanık olarak dinlenmesi ve Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamı talep edildi. Savcının mütaalasının ardından duruşmaya ara karar verilmesi için yeniden ara verildi.

Ara karar açıklandı

Mahkeme heyeti Osman Kavala'nın tutukluluk kararının devamına karar verdi. Duruşma 5 Şubat 2021 tarihine ertelendi.