Kulis: 15 gün içinde 10 milyon aşı daha gelecek

Kulis: 15 gün içinde 10 milyon aşı daha gelecek
Koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin hükümette iki farklı görüş olduğu belirtildi.

15 gün içinde 10 milyon daha aşı gelmesine yönelik planının bulunduğunu yazan Hürriyet'ten Nuray Babacan, iktidarın kısıtlamalara ilişkin iki farklı görüşü bulunduğunu yazdı. Babacan, yapılan plan işlerse de 15 gün içinde 10 milyon aşı daha geleceğini ifade etti. Normalleşme için iki farklı görüşü işaret eden Babacan şöyle yazdı:

"1-Aşama aşama açalım: Şubat ayının ikinci yarısından itibaren okullar, lokanta ve kafelerin aşama aşama kontrollü olarak açılmasını savunanlarla, mart ayının ikinci yarısına kadar beklenmesi gerektiğini dile getirenler bulunuyor. Erken davranılmamasını savunanların daha çok bilim kurulu üyeleri olduğu, daha önce harekete geçilebileceğini dile getirenlerin de ekonominin durumunu gözönünde bulunduran siyasiler olduğu belirtiliyor.

2-Önce aşılama bitsin: Toplantılarda, kısıtlamaların daha erken kaldırılmasını savunanlar, birinci dalganın sonunda, kontrolsüz açılmanın sonucunu gören okul ve işletme sahiplerinin bundan sonra daha dikkatli olacağı görüşünde. Konulacak yeni kurallarla kontrolün sıkı tutulacağını öne sürüyorlar. 5 bin olan vaka sayısının 15-20 bini bulması durumunda, sağlık altyapısının bunu kaldıracağı yorumları yapılıyor. Okulların açılmasının virüsün çocuklar ve gençler aracılığıyla evlere taşınması anlamına geleceği, 65 yaş grubunun aşılanması bitmeden okulların açılmaması gerektiğini belirtenler de bulunuyor."

Etiketler :