Naci Ağbal'a yol mu göründü?

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘faiz’ çıkışını değerlendirdi. TV5’te Hasan Basri Akdemir’in sunduğu Ekonomi ve Ötesi programına katılan Kahveci, Naci Ağbal’ın gönderilebileceğini öne sürdü.

Erdoğan’ın, cuma günü DEİK Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptığı toplantıda sarf ettiği, “Arkadaşlar beni dinlerler, dinlemezler... Ben yüksek faize karşıyım. Kim ne derse desin ben buna inanmıyorum. İnandığım tek şey var, yüksek faizle bir yere varamayız. Domates, patates, leblebi, çekirdek... Bunlarla beraber, biz bu işle mücadele ederiz diyorsanız bir yere varamazsınız. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle, enflasyonu aşağı çekmektir” ifadelerini kullanmıştı.

Kahveci bu sözleri şu ifadelerle yorumladı:

Naci Ağbal'a yolu gösterdi... En azından yol göstermese bile bütün faiz sorumluluğundan Cumhurbaşkanı kendini temizledi. Geçmiş dönem Berat Albayrak'ın yapmış olduğu 130 milyar dolarlık kayıp döviz falan, bunlardan kendini temizledi. Türkiye iki büyük fantezi yaşadı son iki yılda; Sayın Cumhurbaşkanı'nın faiz fantezisi 2 trilyon liraya mal oldu. İkincisi de Berat Albayrak’ın döviz fantezisi. O da 130 milyar dolara mal oldu

Ne olmuştu?

Naci Ağbal, 7 Kasım 2020 Tarihli ve 31297 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile, Murat Uysal yeirne Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atanmıştı.