Munzur Üniversitesi’nde Birlik ve Ensar iddiası

Munzur Üniversitesi’nde Birlik ve Ensar iddiası

Munzur Üniversitesi’nde görev yapan bazı akademisyenlerin Birlik ve Ensar vakıflarında da yöneticilik yaptığı iddia edildi.

 

Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM) Başkanı Selman Yeşilgöz, üniversitede Birlik Vakfı ve Ensar Vakfı’nın etkin olduğunu söyledi.  Rektör Ubeyde İpek’e yakın olarak bilinen Dr. Bülent Kar’ın Birlik Vakfı Tunceli Şube Başkanı ve Tunceli Eğitim Bir-Sen Başkanı olduğunu aktaran Yeşilgöz, öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Hikmet Esen’in Ensar Vakfı Tunceli Şube Başkanlığı’nı yaptığını açıkladı. Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre, Fırat Üniversitesi’nden gelen Prof. Dr. Esen, rektör yardımcısı olarak bir çok fakültenin dekan vekillikleri görevlerinden sonra tekrar Elazığ’a döndü. Kısa bir süre önce FETÖ iddiası ile açığa alınan Prof. Mehmet Ateş’in Birlik Vakfı Başkanı Kar’ın yakın arkadaşı olduğunu belirten Yeşilgöz, ikilinin birlikte hazırladıkları yayınların YÖK akademik kaynaklarından görülebileceğini söyledi. 

“Öğretim görevlilerine verilmeyen lojman imama verildi”

Munzur Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen akademisyen Candan Badem, konuyla ilgili, “Uzman çavuşluktan gelme personel aldılar üniversiteye. Bunlar MHP ve AKP kanalından geliyordu ama içlerinde tarikat kontenjanı vardı. Öğretim görevlilerine verilmeyen lojman imama verildi. Burası tarikatlar için bir üs. Tarikatlar, öğrencileri örgütlemek için özel yurtlar açtı. Yapılan çalışmalarla tarikat ve dini vakıflarla bağlantılı olan akademisyenler Tunceli cemeviyle birlikte devlet olanakları kullanılarak Alevilik inancını asimilasyona uğratmaya çalışıyorlar” diye konuştu. Söz konusu iddialar ile ilgili Cumhuriyet’in ulaştığı Munzur Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek ise müsait olduğu zaman bir açıklama yapacağını söyledi.

Gündem