Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Merkez Bankası yüzde 17 olan politika faizi değiştirilmedi.

Merkez Bankası, 2021 yılının ilk Para Politikası Kurulu toplantısının ardından, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 17'de sabit bıraktı. 

Merkez Bankası'nın faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın DEİK Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptığı toplantıda sarf ettiği sözleri akıllara getirdi. Erdoğan, “Arkadaşlar beni dinlerler, dinlemezler... Ben yüksek faize karşıyım. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle, enflasyonu aşağı çekmektir" demişti. Erdoğan'ın faiz çıkışını yorumlayan Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci de Naci Ağbal’ın gönderilebileceğini öne sürmüştü. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) yapılan açıklamada, "İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir." denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kasım ve aralık toplantılarında gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmektedir. Enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır. Kurul, 2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir."