Yargıtay MHP’li Eski Manisa Belediye Başkanı Ergün’ü Koruma Perdesini Kaldırdı: “Şirketime Çöktüler” İddiası Araştırılsın

CHP adayı Ferdi Zeyrek’in 31 Mart seçimleriyle mazbatasını alır almaz, Manisa FK’nın kullandığı belediye tesislerinin boşaltılması yönünde karar vermesi benim için hiç de şaşırtıcı olmadı.

Son 15 yıldır Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan MHP’li Başkan Cengiz Ergün ve yakınlarıyla ilgili bugüne çok “kayırmacılık- irtikap-yolsuzluk-rüşvet-nepotizm” iddiası dinledim, dosya okudum.

Kimini okurlarımla paylaştım.

Manisa Futbol Kulübü (Manisa FK) nün 2019-2023 yılları arasında toplamda 400 milyon lira harcama yaptığı iddiaları bardağı taşıran son damlaydı.

YARGITAY KORUMA PERDESİNİ KALDIRDI

Bugüne kadar kentin mottosu haline gelen “Manisa FK’ya bağış yapmadan ihale alınamaz” söylemi
ilk kez mahkeme kayıtlarına girdi.

Cengiz Ergün hakkında “Şirketime çöktüler” iddiasını dile getiren iş insanı Hacı Nuh Kaya’nın davasını üstlenen, emekli Manisa Cumhuriyet Savcısı Av. Kazım Özsoy’u aradığımda son gelişmeyi öğreniyorum.

Özsoy “Cumhuriyet Savcılığı’na Ergün ve ekibi aleyhine yaptığımız ihbar ve şikayetlerle ilgili açılan davalarda, İçişleri Bakanlığı bugüne kadar kanuni hakkımız olan soruşturma iznini kullandırmadı. Yargıtay 10 gün kadar önce mahkemenin verdiği tazminat cezası kararını bozdu. Müvekkilimin iddialarının araştırılması için birinci derece mahkemeye yazı gönderdi. Artık soruşturma başlayacak” diyor.

Av.Özsoy, “Müvekkilim Anayasal bir hak olan ispat hakkını kullanacak. Bugün değeri 25 milyon dolar olan şirketini uğradığı baskılar ve engellemeler sonucu 1.5 milyon liraya Kent Beton’a satmak zorunda bırakılıyor. Tek evladını, 19 yaşındaki kızını kaybetmişti. Travmalarının etkisi bir yana mobbing ve şiddete maruz kaldı. Hakaretin arkasında somut fiil varsa ceza gerektirmez” yorumunu yapıyor.

Özsoy, “Yargıtayın kararıyla iddialarımızı ispat etme hakkımızı almış olduk. Manisa FK’ya yapılan bağışlarla Belediye’nin yaptırdığı işler arasında ilişkiyi bulmak çok kolay. Kimler istihkak almış, hangi tarihte ödeme yapılmış, Manisa FK’nın kasasına ne zaman, ne kadar para girmiş? Tarihler karşılaştırılsa gerçek ortaya çıkar” diye de ekliyor.

Ergün hakkında mahkemenin İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni talep etmesinin hukuk dışı olduğuna işaret eden Av. Özsoy “Burada cebren irtikap suçu var. Yani memuriyetin sağladığı nüfuzu kötüye kullanma. Bu durumda soruşturma izni istenmez” diyor.

BAĞIŞI KENTE Mİ ŞİRKETE Mİ YAPARSIN?

Hukukta çokça adı geçen “hayatın doğal akışı” kavramını hatırlatan Özsoy şu soruyu soruyor: Kentin spor kulübü Manisaspor varken, neden özel bir şirket olan Manisa FK’ya bağış yapılsın?

Hatırlatırım; Manisaspor’un futbol kulübü 2019 yılında Manisa FK’ya satılmadan önce bu kulüpte Arda Turan, Caner Erkin, Hakan Balta, Selçuk İnan, Burak Yılmaz gibi milli futbolcular top koşturdu.

Bu oyuncuları büyük takımlara kaptırdıktan sonra zayıflayan Manisaspor, 2007-2008 sezonundan itibaren küme düşmeye devam etti.

AKP ile iktidar ortağı olan MHP’nin konfor alanına giren Ergün; Manisaspor’u borçlarına mahsuben 8 milyon liraya yakın arkadaşı Rizeli Mevlüt Aktan’a devrederken, damadı Engin Anlı da şirketin ortağı oluyor.

Ergün’ün diğer damadı Göktuğ Dilbazar da basketbol takımının antröner yardımcısı yapılıyor.

Anlı aynı zamanda Manisa Belediyesi iştiraklerinden Spilaj şirketinin de genel müdürü.

Rivayet o ki Anlı, 31 Mart seçimleri sonrası belediye CHP’ye geçince Spilaj’dan tazminatını talep edip ayrılmak istemiş.

Belediye muslukları kesilen Manisa FK’nın, kentin BAL liginde yer alan 60 yıllık spor kulübü Manisaspor ile birleşmesi de konuşuluyor.

BAŞKANIN KAÇ DÖNÜM ARSASI VAR?

Konu dönüp dolaşıp Manisa FK’ya yapılan bağışlara ve sponsorluk anlaşmalarına gelse de ortada büyük bir imar rantı olduğu açık.

Ertuğrul Aytaç’ın Manisa’da çok sayıda gayrimenkul projesi yürüten Noran İnşaat’ın Manisa’daki temsilcisi İsa Özdemir ile yaptığı sohbeti kaleme aldığı 23 Ağustos 2023 tarihli yazısı, Cengiz Ergün’ün ve kardeşlerinin sahip olduğu arsaları, kaç daireleri olduğunu merak etmemize yeter.

“İsa Özdemir “Noran İnşaat olarak Manisa FK'ya sponsor olduk” dedi. Bende “Çok iyi yapmışsınız bir forma gönderirsin herhalde” dedim. İsa Özdemir de “Ne demek başkan en kısa zamanda” dedi.

Noran İnşaat firması kısa zamanda Manisa inşaat alanında hızlı bir büyüme gösteriyor. Şu anda Başkan Cengiz Ergün ve kardeşlerinin Uncubozköy’deki arsasında anlaşma sağlayarak inşaata hızlı bir şekilde başladığını Bozköy’de gördüm.”

İMAR PLANI OLMAYAN KENT

Av. Özsoy’un müvekkillerinden Mustafa Taşkıran’ın kurucusu olduğu ABC Mobilya’nın sahibi Taşkıranlar Grubu ile Manisa Belediyesi’ni karşı karşıya getiren konu bariz bir “kibir” örneği.

Ergün başkan olduğunda kentin ileri gelen iş insanlarına bir yemek daveti veriyor. Orada hedeflerini anlatırken, Taşkıran söz alıyor “Manisa’nın imar planı yok” eleştirisi getiriyor.

Bu günden sonra zabıtalar, belediye görevlileri Taşkıranların mağazasına ceza üzerine ceza yağdırıyor.

Mağazaya girişi engelleyen demir perdeler dikiliyor…

Manisa Belediyesi’ne karşı 200 dava kazandığını söyleyen Özsoy, kent rantının kişilere aktarılmasına
tipik bir örnek veriyor:

“Şu anda iki dosyada imar planlarını iptal ettirdim. Öyle garip durumlar var ki aynı konumda bir parsele 2 kat yanında bir başka arsaya 30 kat imar verilmiş. Ortada bilimin, hukukun geçerli olduğu tek bir gerekçe gösterilemez. Belli ki birileri kayrılmış.”

HACI NUH KAYA’NIN ÖYKÜSÜ

İş insanı Cihan Yürekli 2016 yılında, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden Manisa Geri Dönüşüm Enerji A.Ş. (MGD) adı altında “Manisa Uzunburun Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Rehabilitasyon Bertaraf Tesisleri ile Düzenli Depolama Sahası” nın bakımı ve işletme hakkını alıyor.

İş insanı Hacı Nuh Kaya, Manisa Geri Dönüşüm Enerji şirketi hisselerinin 60’ına ortak oluyor ve yönetim kurulu başkanlığına seçiliyor.

Soma ve Akhisar ilçelerinde enerji üretim tesisleri kuruluyor. Tesise yaklaşık 500 milyon TL tutarında yatırım yapıyorlar. Lisanssız enerji üretimine başlayarak Gediz Elektrik'e elektrik enerjisi satmaya başlıyorlar.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin işletmenin çalışmasını engellediğini söyleyen Kaya, kamyonlarının çalıştırılmadığını, atıkların teslim edilmediğini şirketin satışa zorlandığını iddia ediyor.

Kaya’nın her biri adli bir vak’a haline gelen iddialarını dosya haline getiriyor. Bunları açık kaynaklardan kamuoyuyla paylaşıyor.

Kaya, 6 Ocak 2024 günü X hesabından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve Cumhuriyet Savcılarını göreve çağıran bir “ihbar ve suç duyurusunda” bulunuyor.

Kaya’nın şirketine “çöküldüğü” iddialarını aynen aktartıyorum:

  • Güncel değeri 1.5-2 milyar TL olan bir tesis, bir ev parası bile etmeyen 1.4 milyon TL’ye mafyatik yöntemlerle, baskıyla, zorla, silahlı adamlarla, organize bir şekilde devletin gücünü arkasına alan şahıslar tarafından çökerek nasıl elimizden alındı? Yatırımlarımızın tamamı orada kaldı ve milyonlarca dolar borçla ortada kaldık.
  • Çökme olayını anlatan X hesabımda belge, resim ve videolar da paylaştım. İşletmemize MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve ekibi devletin gücünü arkasına alarak kanunsuzca ve organize bir şekilde çöktü.
  • Enerji üretimi, geri dönüşüm, bertaraf tesisleri yatırımlar devam ederken işletme cirosu hızla arttı. ( şu an işletmemize çökenler aylık 85 milyon TL ciro yapıyor) Böyle bir işletme de ciddi paralar kazanıldığını görünce birden her şey değişti.
  • Bir gün (cevap hakkı doğuracağı için X hesabında yer verdiği isimleri yazmıyorum.) Manisa Belediyesi’nden bir yetkilinin de arasında olduğu 3 kişi tesisimize geldiler. Oturduk konuşmaya başladık. Bir süre sonra “…. İşletme gelirlerinden yüzde 17 pay istiyor, bunu da bir danışmanlık firması üzerinden istiyor, benim iletmemi söyledi” dedi.“Biz zaten sözleşme gereği belediyeye resmi olarak, aylık ciromuzdan yüzde 12.5 kira ödemesi yapıyoruz, şaka mı yapıyorsunuz” dedim. Bana bunun şaka olmadığını ve kabul etmemeniz durumunda “Olacaklara katlanırsınız” dedi. Bizi işletmemizde tehdit etti. “Cumhurbaşkanı Erdoğan arkamızda, şikayetçi olursanız, bırakın tesisi, suçlu bulunursunuz, hayatınız biter” dedi.
  • Bu gelen şahıslara şaşkınlıkla bakarak tesisten kovdum…

a.png

Önceki ve Sonraki Yazılar
Serpil Yılmaz Arşivi