Bildiriyi Tüm İl Başkanları İmzaladı mı?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu dün Haliç Kongre Merkezi’nde “İstanbul’a Hizmette 4. Yıl Sunumu” programında konuştu. Sunumunun sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’nun kürsüye çıkmasına dakikalar kala ise, önceki gün CHP Genel Merkezi’nde bir araya gelen 81 il başkanının “imzaladığı” belirtilen bir metin kamuoyuyla paylaşıldı.

CHP’de değişim seslerinin yükseltildiği bu süreçte İmamoğlu’nun ağzından çıkacak her söz elbette oldukça merak ediliyordu. İl başkanlarının, deklarasyon niteliğindeki açıklamasının basına gönderilme saati ile, İmamoğlu’nun konuşmasının çakışması, toplantıyı yayın kuruluşları için bol manşetli hale getirdi.

İmamoğlu, üstü kapalı açıklamalar yaparak, “Değişime talip olduğunu” güçlü bir şekilde yineledi. İmamoğlu, 81 il başkanı ‘imzalı’ metnin sorulması üzerine ise, söz konusu metni 4 il başkanının hazırladığını söyledi.

Gerçekten, İmamoğlu’nun dediği gibi miydi? Metni yalnızca 4 İl başkanı mı hazırlamıştı?

Çok sayıda il başkanıyla dün telefonda konuştum. İl başkanlarının toplantısında neler yaşandığını öğrenmeye çalıştım. Toplantı oldukça hararetli geçmiş. Başkanlar, CHP Genel Merkezi’nin, milletvekilleri belirleme sürecinde örgütün fikrini almadığını, seçimin kaybedilmesinin en büyük nedeninin de bu olduğunu aktarmış. Değişim isteği burada da bazı il başkanları tarafından dillendirilmiş ve tüzük kurultayı yapılması gerektiği konusunda bir direnç oluşmuş. Günün sonunda, sert eleştiriler yapan il başkanları sakinleştirilmiş ve ortak bir metnin hazırlanarak kamuoyuna sunulması kararı alınmış.

Metni hazırlama görevi ise 4 il başkanına verilmiş. İstanbul, Ankara, İzmir ve Manisa il başkanlarının ortak hazırladığı metin dün sabah 81 il başkanının bulunduğu WhatsApp grubunda paylaşıldı. Bazı il başkanları metnin içeriğine itiraz etmiş. Dünkü metinde yer alan, “Demokratik bir parti tüzüğünü hayata geçirecek ve kurultayımızı tamamlayacağız” ifadeleri ise itirazlar üzerine metne eklenmiş.

Bir kısım il başkanı ise, CHP’ye yönelik eleştirilerin ve iç tartışmalarının yaşandığı böylesi önemli bir süreçte il başkanlarının açıklama yapmasının doğru olmadığını dile getirerek ortak metne itiraz edip, imza atmayı reddetmiş. Ancak buna rağmen metni 81 il başkanın imzaladığı söylenerek kamuoyuna duyuruldu.

İmza vermeyen il başkanlarından birini dün telefonla aradım. O başkan, “Ortak açıklamalarda birkaç kişi tespit edilir metin onlara yazdırılır. Bu doğru bir yöntemdir. Ancak buradaki mesele metni 4 arkadaşımızın yazması değil. Bu metni yazanları kimlerin belirlediği... Söz konusu metne, ben ve benim gibi imza vermeyenler oldu. Ancak metin 81 il başkanın imzaladığı bir metinmiş gibi basına yollandı” dedi.

Görünen o ki İmamoğlu’nun eleştirdiği ve 4 il başkanına hazırladığını aktardığı metin söylediği gibi 81 il başkanının ortak imzasını taşımıyor. Ayrıca, CHP’de kurultay delegeleri kolları sıvamış vaziyette. 'Tüzük değişikliği kurultayı' yapmak için bayram sonrası imza toplamaya başlanacak. Partililerin iddiasına göre amaç Kemal Kılıçdaroğlu’nu ‘devirmek’ değil, demokratik bir CHP yaratmak.

Gelelim İmamoğlu’nun toplantısına

Ekrem İmamoğlu bu yılki toplantıda yalnız bırakıldı. Geçen yıl aynı içerikteki toplantıya Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılmıştı. Ancak bu yıl toplantıya katılmadı. Sadece Kılıçdaroğlu değildi İmamoğlu’nu yalnız bırakan. Kılıçdaroğlu’na yakın olduğu bilinen 6 ilçe belediye başkanı da toplantıya katılmadı. Bugün ise yine aynı adreste, İmamoğlu’nun ev sahipliğinde “Demokrasi şenliği” programı düzenlenecek.

Bakalım “demokrasi” mi yoksa “kişisel hırslar” mı galip gelecek? İzleyip göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Seyhan Avşar Arşivi