Fırat Tanış ile İklim Tamkan'ın Ayrılık Nedeni Belli Oldu!

Fırat Tanış ile İklim Tamkan'ın Ayrılık Nedeni Belli Oldu!
Eski sevgilisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle hakkında uzaklaştırma kararı alınan Fırat Tanış sosyal medya sayfasından paylaştığı bir gönderiyle hakkında çıkan iddialara yanıt vermişti. Şimdi ise eski sevgilisi Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldıran İklim Tamkan'ın ayrılık nedeninin bebek olduğu konuşuluyor.

Oyuncu Fırat Tanış, 8 yıllık eşi ve kızının annesi Kübra Tanış'tan 2022 yılında boşandı. Tanış, ayrılığın ardından piyanist İklim Tamkan ile aşk yaşamaya başladı.

Çift geçtiğimiz eylül ayında yollarını ayırdı ancak İklim Tamkan'ın iddiasına göre ünlü oyuncu sevgilisinin peşini bırakmadı ve ona ağır psikolojik şiddet uyguladı.

Piyanist İklim Tamkan, geçtiğimiz sene şiddet gördüğü gerekçesiyle ayrıldığı Fırat Tanış hakkında tehdit ve ısrarlı takip nedeniyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Kararın ardından açıklama yapan Tanış, suçlamaları reddetti.

Instagram hesabından yazılı açıklama yapan Fırat Tanış, "Yıllarca varlığını savunduğum 6284 nolu yasanın gücünün ve toplumun kadının beyanı temelinde örgütlenmesinin gelecek yıllarda kendi kız çocuğum dahil herkesin iyiliğine olduğunun bilincindeyim.

Bu nedenle de bir açıklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ancak bilinmesini isterim ki; sükûtum ikrar değil, yasanın varlığına duyduğum saygıdandır.

Tüm süreç olması gerektiği gibi adli mercilerce yürütülecek ve yargının haklılığı ortaya çıkaracağına ve oluşan mağduriyetimi sona erdireceğine inanıyorum. Kamuoyuna saygılarımla" ifadelerini kullandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

OLAYIN GEÇMİŞİ
Geçtiğimiz sene eylül ayında ayrıldığı Tanış'tan şiddet gördüğünü ileri süren İklim Tamkan, uzaklaştırma kararı aldırdıktan sonra Instagram hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Eylül ayı sonunda beraberliğimi sonlandırdığım Nuri Fırat Tanış'ın ayrılık sonrasında beni, ailemi ve yakınlarımı içine çektiği süregelen ağır psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip sarmalına karşı uzaklaştırma kararı almış bulunuyorum. Yaşadığım bu tecrübe benim için 'yanlış bir seçimdi' deyip geçemeyeceğim kadar yıpratıcı ve ürkütücü, sürreal bir hikayeye dönüşmüştür. Maruz kaldığım şiddet sarmalı bana, aileme ve yakın çevreme şu ana dek hiç karşılaşmadığımız, tanık olmadığımız tarifi ve tahmini mümkün olmayan hisler yaşatmış ve bizde derin yaralar açmıştır.

Daima her türlü canlıya sevgi ve saygıyla yaklaşmayı ilke edinmiş biri olarak böylesi bir durumda toplumsal, ahlaki ve vicdani sorumluluk taşıdığımın farkındayım. İnandığım değerler, öz saygım ve öngörülerim bu kişinin bir şiddet faili olduğu bilgisini hemcinslerimle ve kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu doğurdu.

Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum. Uzaklaştırma kararının, gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Şahsın beni maruz bırakmış olduğu eylemler kişilik haklarıma açıkça bir saldırıdır ve Türk Ceza Kanunu kapsamında birden fazla suçun konusunu oluşturabilecek niteliktedir.

İçinde yaşadığımız toplumun her hücresine nüfuz etmiş erkek egemen zihniyetin davranış kalıplarına ve yargılarına boyun eğmeyi reddediyorum. Yaşadığım bu korkunç sürecin bende yaratmış olduğu tahribatı tümüyle onarabilecek hiçbir merci olduğunu düşünmüyorum. Özetle, bu eylem epeydir gölgede kalmış bir gerçeğin gün yüzüne çıkarılmasından ibarettir. Maruz kaldığım psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takip sarmalı fail tarafından sonlandırılmadığı takdirde eken biçecektir, eden bulacaktır. Çünkü hiç korkmuyorum."

İDDİAYA GÖRE BEBEK BEKLİYORDU

İDDİAYA GÖRE BEBEK BEKLİYORDU!
Tanış’ın sevgili oldukları dönem bebek bekleyen İklim Tamkan’a psikolojik şiddet uyguladığı iddia edildi.

Tamkan’ın da dayanamayıp bebeğini aldırdığı ve ilişkisini noktaladığı öne sürüldü.

Tanış’ın yakın çevresi ise oyuncunun bebeği çok istediğini ancak Tamkan’ın gizlice bebeği aldırdığından ayrıldıklarını söyledi.

Ayrıca oyuncunun öpüşme sahnelerinden Tamkan’ın rahatsızlık duyması ilişkiyi yıprattığı iddialar arasında. Fırat Tanış’ın Zeynep Günay ile birlikte olmasının da İklim Tamkan’ın açıklamalarında etken olduğu iddia edildi.

Fırat Tanış’ın maddi ve manevi tazminat davası açacağı da konuşulanlar arasında.

İKLİM TAMKAN’IN ÖNÜNE GEÇMEM

İKLİM TAMKAN’IN ÖNÜNE GEÇMEM
Gonca Vuslateri önceki akşam katıldığı bir davette sosyal medya hesabı üzerinden İklim Tamkan’a destek vermesi hakkındaki sorulara şu yanıtı verdi: “Bu İklim Tamkan’ın yapmış olduğu bir açıklama. Ben sadece bir kadın, bir meslektaş ve tecrübeli biri olarak isyanımı belirttim. Atıp tuttuğum bir durum yok. Ama bir bilgim ve hissim var. Kendi çapımda algıladığım, gördüğüm ve hissettiğim şeylerle ilgili yorum yaptım. Ama İklim Tamkan’ın hikâyesi. Bu konuda daha fazla konuşup onun duruşundan bir adım öne geçmeye çalışmak etik olarak uygun olmaz.”