Liste krizinde son durumu: Akşener'i uyardım ama müdahale etmedi

Liste krizinde son durumu: Akşener'i uyardım ama müdahale etmedi

İYİ Parti'nin kurultayı öncesinde ortaya çıkan listenin yakıları hala sürüyor.

Söz konusu listede adı bulunan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, liste krizinin Meral Akşener'in bilgisi dahilinde gerçekleştiğini söyledi.

Çıray, "Çünkü oy verme işlemi başlamadan önce kendisini uyardım. 'Bir operasyon yapılıyor, durdurun lütfen' dedim. Ama müdahale etmedi!" dedi. 

Çıray şöyle konuştu:

"Benim tasfiyemi mecburi kılan yeni anayasanın seçimlerden sonra yapılması, anayasanın ikiden fazla Cumhurbaşkanı seçilemeyeceğine dair 101. maddesini gündeme getirmem ve erken seçime muhalefetin oyları ile değil, Sayın Cumhurbaşkanı'nın kararı ile gidilmesi gerektiğini önermemdir"

"MHP, HDP ile bir araya gelemeyeceğine göre; anayasa değişikliklerini referanduma götürmek için de İYİ Parti gereklidir. Böyle bir sözde reform, Türkiye için tam bir talihsizlik olur" diyen Çıray, "Çünkü mutlak güçler ayrılığının olduğu güçlü bir gerçek parlamenter sistemin önünü kapatır. Oysa ülkenin, özellikle gençler açısından gecikecek tek bir günü dahi yok" diye konuştu.

Çıray, Akşener'e şu ifadeleri kullandı: 

"Bu vebale sakın ortak olmayın. İYİ Parti hepimizin eseri. Kuvvetler ayrılığını sağlayacak rejimin inşasını kapalı kapılar arkasında Cumhur İttifakı ile değil, seçimlerden sonra milletimizle beraber yapalım."