Levent Üzümcü Erdoğan'ın beklediği sanatçıyı yorumladı: Mesih gibi bir şey anladığım kadarıyla

Levent Üzümcü Erdoğan'ın beklediği sanatçıyı yorumladı: Mesih gibi bir şey anladığım kadarıyla

Erdoğan'ın beklediği sanatçı anlatımına bir tepki de Levent Üzümcü'den geldi. Üzümcü: "Nereden çıktı şimdi bu? Bunun çıkmasının nedeni acaba onlarca insanın kepenk kapatması mı? Onları görmeyelim diye sanatçıları dillerine mi doladılar?"

Halk TV'de Can Coşkun ile Haber Masası'na katılan sanatçı Levent Üzümcü, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beklediği sanatçı anlatımını yorumladı. Üzümcü, Erdoğan'ın açıklamasına ilişkin, "Ne yazıktır ki zat-ı şahanelerinin açıklamalarını şu an dinlemiş bulundum. İlginç tabi. Umuyorum bekledikleri sanatçıları bulurlar. Mesih gibi bir şey anladığım kadarıyla bu." dedi.

Üzümcü kendinden örnek vererek şöyle devam etti: 

"Ben valla elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum sanatımı. Örneğin Devlet Tiyatrosu'nda yüzlerce kez oynanılmış "Anlatılan Senin Hikayendir" oyununu Türkiye'nin çeşitli yerlerinde oynamaya çalışıyorum. Kendilerinin valilik ve büyükşehir belediyeleri ya da şehir belediyelerini elinde tuttuğu hiçbir yerde bu oyunu oynayamıyorum ve oyunda hiçbir kötü lafta etmiyorum. Zat-ı şahanelerinin üzüleceği hiçbir şey de yok. Fakat oradaki bir takım emniyet müdürleri, müftülükler falan karar veriyorlar. Kim destekliyorlar bu insanları? Biraz da böyle bakmak lazım. Benim gibi üç beş insan sanatını yapmaya çalışıyor. Ben zat-ı şahaneleri üzülmesinler diye, onların siyasi partisini, siyasi akımlarını eleştirmeyeceğini bir imza ile dile getiren oyunculardan olmadığım için televizyonda iş bulamıyorum kendime. Çünkü yapımcılar "Bu siyasi garabeti eleştiren insanlar bizim dizilerimizde oynayamazlar" diyor. Beklenilen sanatçılarda bunları imzalamayacak olanlar da mı var? Beklenilen sanatçılar bunları kabul edecek, boyun eğecek, bu olanlar hakkında hiçbir şey söylemeyecek insanlar. Oturacak şarkısını söyleyecek dünyada alkışlanacakmış. Dünyada alkışlanan sanatçıların halini gördük, kendilerine sosyal medyada kiralamış oldukları saldırı timi ile insanlara ne ettiğini gördük. 

"Bu insanlar bu siyasi garabeti destekliyorlar mı?"

Bu ülkede onuru ile sanat yapmak isteyen insanlar sadece 20 yıldır değil, Cumhuriyet tarihinden beri neler geldi başlarına. Bu ülke Sabahattin Ali'leri, Nazım Hikmet'leri görmedi mi? Orhan Kemal'leri görmedi mi? Abidin Dino'ları görmedi mi? Bu korkunç bir durumdur. Nazım Hikmet bugün yaşasaydı bu siyasi garabeti mi destekleyecekti? Zülfü Livaneli gibi büyük bir yazar, sanatçı, kitapları 4 farklı dile çevrilen Ahmet Ümit var. Bu insanlar bu siyasi garabeti destekliyorlar mı? Dünyada alkışlanıyor bu insanlar. Nereden çıktı şimdi bu? Bunun çıkmasının nedeni acaba onlarca insanın kepenk kapatması mı? Çocuklarımızın korkunç bir eğitim sistemi içinde mahvolmaları mı? Onları görmeyelim diye mi sanatçılar dile dolanmaya başladı? Yaptığımız tiyatro oyunlarını engelleyen bir siyasi garabetin çıkıp da sanat hakkında böyle konuşması hiç hoş değil. "

"Umarım hayatta kalırız"

2021 yılından beklentilerini dile getiren Üzümcü, "2021'den sağlık diliyorum hepimiz için. Umarım hayatta kalırız. Bugün hayatta olup 15 gün sonra öleceğini bilmeden yaşayan insanlar var bu hastalık nedeniyle. İnsanlar hala çalışmak zorunda bırakılarak, tıka basa dolu toplu taşıma araçları içinde gidiyorlar. Türkiye'nin gerçeği metrolarda, minibüslerde, dolmuşlarda. O ekonomi yürüsün diye canlarını hiçe sayarak çalışan insanlarda Türkiye'nin ekonomi gerçeği. Biz maalesef bunları konuşmak yerine, oturup daha iyi bir yıla umutla bakmayı oluşturmaya çalışıyoruz kendi içimizde. " dedi.

İzleyicilere seslenen Üzümcü şu ifadeleri kullandı: 

"Buradan bizi izleyenlere sesleniyorum. Sadece umudunuzu değil, inadınızı da kaybetmeyin. Çünkü umudunuza oynuyorlar. Hayır bu bir siyasi partidir, oy almazsa gider. Bu kadar da nettir. Halk göndermesini bilir. İnadınızı da umudunuzu da kaybetmeyin. "

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreninde konuşan Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

"Beklediğimiz o sanatçı önce kendisi olacaktır. Beklediğimiz o sanatçı önce davasını sanatıyla ifade edecektir. Beklediğimiz o sanatçı önce vaktini ve enerjisini dünyanın iyiliği adına ürettiği eserleri ile gösterecek, dünyadaki akranlarını geride bırakacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak, başarıları ile dünyanın en muhteşem salonlarında ayakta alkışlanacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, marifetini sosyal medya hesabından savurduğu siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu kanadıyla gösterecektir. Beklediğimiz o sanatçı ait olduğu milleti hor görüp sürekli şikayet etmek yerine kendi sanatını üretecektir"

Özel Haber