Kuş gribi: Kümes hayvanlarından insanlara geçtiği tespit edildi

Rusya, H5N8 tipi kuş gribinin kümes hayvanlarından insanlara geçen ilk vakasının tespit edildiğini duyurdu. Yetkililer, kümes hayvanı tesisinde çalışan yedi işçiye aralık ayında görülen salgının ardından virüsün bulaştığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Şubat 2021 14:06
Kuş gribi: Kümes hayvanlarından insanlara geçtiği tespit edildi

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, H5N8 virüsü kümes hayvanlarından insanlara bulaştı.  Virüsün bulaştığı 7 kişiyle ilgili olarak Rusya'nın tüketici sağlığı düzenleme kurumu yetkilisi Anna Popova, "Yedi kişinin tamamı... şu anda kendilerini iyi hissediyor" dedi. Enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için hızlı bir şekilde yeterli önemlerin alındığını aktaran Popova, bu virüs türünün henüz insanlar arasında bulaşma belirtisi olmadığını belirtti. Vakanın Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bildirildiğini de sözlerine ekledi.

Henüz insandan insana bulaşmıyor

Rusya'daki Vektor laboratuvarının virüsü taşıyan işçilerden alınan genetik materyali izole etmeyi başardığını belirten Popova, bunu "önemli bilimsel keşif" olarak tanımladı. Popova, "Virüsün henüz insandan insana bulaşma kabiliyetine sahip olmadığı bir dönemde bu mutasyonların tespit edilmesi, hepimize ve tüm dünyaya, olası mutasyonlara karşı hazırlıklı olma ve yeterli karşılığı vermek için zaman tanıyor" dedi. Açıklamada ayrıca, Rus bilim insanlarının bu aşamadan sonra bu virüsle ilgili test sistemleri geliştirmek için çalışmaya başlayabileceği belirtildi.

Kuş gribinin diğer varyantlarının zaman zaman insanlara bulaştığı görülüyor. Ancak bu, H5N8 türüne ait insanlarda tespit edilen ilk vaka olma özelliğini taşıyor.