Kazım Koyuncu Ölümün 19. Yılında Anıldı

Düşünceleri ve şarkılarıyla topluma ışık tutan Karadeniz müziğinin önemli isimlerinden Kazım Koyuncu, ölümünün 19. yılında mezarı başında anıldı.

Karadeniz müziğinin önemli isimlerinden Kazım Koyuncu, ölümünün 19. yılında Hopa'da dostları ve sevenleri tarafından anıldı. Hopa Yeşilköy'deki mezarı başında gerçekleşen anma törenine, ailesinin yanı sıra CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Sol Parti MYK Üyesi Alper Taş, Hopa Belediye Başkanı Utku Cihan, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ve diğer yerel yöneticiler ile sanatseverler katıldı.

308acbdc-5ede-4806-a27b-f7f603b86251.jpg

Hopa Belediye Başkanı Utku Cihan, Kazım Koyuncu'nun hayatı boyunca verdiği mücadeleye vurgu yaparak, doğa ve denizler için savaştığını, nehirler için mücadele ettiğini ve her zaman barıştan yana tavır aldığını dile getirdi. Cihan, Kazım'ın mücadelesinin ve şarkılarının önemini vurgulayarak, bundan sonra da bu değerleri yaşatma sorumluluğunun kendilerine düştüğünü belirtti.

Anma töreninde Kazım Koyuncu'nun ailesi adına konuşan Hasan Bilgin, Koyuncunun "Beni Hopa’nın Panço’daki köy mezarlığındaki toprağa sarın ve sarmalayın, orada beni toprakla seviştirin" sözlerini hatırlatarak mücadeleci ruhunun ve sanatının daima yaşayacağını ifade etti.

e85616be-5ffe-49e0-80a6-84da493cc90b.jpg

Halkevleri adına konuşan Atakan Aslıbay ise Kazım'ın sadece mezar başında değil, aynı zamanda toplumsal mücadelelerde ve direnişlerde varlığını sürdürdüğünü belirterek, onun devrimci duruşunun önemine dikkat çekti.

Sol Parti MYK Üyesi Alper Taş, Kazım Koyuncu'nun mirasını gelecek nesillere aktarmak için şarkılarını ve ideallerini yaşatma kararlılıklarını dile getirerek "Karadenizli, Hemşinli Laz ve Karadeniz’in ötesinde Kürt... Kazım bir kimliğe sığacak arkadaş değil ve hiç olmadı" sanatçının Türkiye'nin ve dünyanın sesi olduğunu vurguladı.

Kaynak:ANKA