Gişede rekor kıran 'Müslüm'ün yapımcısını şimdi de tazminat davası

Gişe rekortmeni 'Müslüm' filminin hikâye ve senaryosu için mahkemeden önemli bir karar elde eden yapımcı Mine Şengöz ile senarist Yıldız Bayazıt yeni bir dava açmaya hazırlanıyor. İkilinin avukatı Hande Fırat, yapımcı Mustafa Uslu ile ICCN Bilişim AŞ'ye karşı tazminat davası açacaklarını açıkladı. Filmin yalnızca gişe hasılatı 84 milyon lira olmuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mayıs 2022 03:39
Gişede rekor kıran 'Müslüm'ün yapımcısını şimdi de tazminat davası

Bundan 9 yıl önce yaşamını yitiren sanatçı Müslüm Gürses’in hayatını anlatan ‘Müslüm’ filminin ana öyküsünün kendilerine ait olduğunu savunan yapımcı Mine Şengöz ile senarist Yıldız Bayazıt, yapımcı Mustafa Uslu ile ICNN Yapım şirketi ile Dijital Yapım Evi Reklam şirketine açtıkları davayı kazandı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, davaya bakan İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Mine Şengöz ile Yıldız Bayazıt’ı haklı bularak, ‘Müslüm’ filminin senaryo sahipleri olduğuna hükmetti.

Başından beri projenin başında
Şengöz ve Bayazıt'ın avukatı Hande Fırat, Halktv.com.tr'nin sorularına verdiği yanıtta ise Mustafa Uslu ile ICNN Yapım AŞ'ye karşı tazminat davası da açacaklarını kaydetti. Av. Fırat, yapımcı Mine Şengöz'ün başından beri projenin içinde yer aldığını kaydetti. Müslüm Gürses'inm hayatta olduğu süreçte Şengöz'ün kendisi ile görüştüğünü hikayesini kendisinden dinlediğini kaydetti. Şengöz'ün, Gürses'in hayatı ile ilgili, 2 yıl önce vefat eden eşi Muhterem Nur ile de görüştüğünü kaydeden Av. Fırat "Benzer şekilde dayısı ve Müslüm Beyin menajeri ile de görüştü" diye konuştu.

Gişe hasılatı 85 milyon TL
Maddi-manevi tazminat talebinde bulunacaklarını kaydeden Av. Fırat, talep edilecek tazminatın, filmden elden edilen gelirler üzerinden belirleneceğini kaydetti. 6.5 milyon kişinin sinemada izlediği film 85 milyon liraya yakın hasılat elde etti. Ancak, gişe gelirinin yanı sıra yurtdışı gişe satışları filmin televizyon satışları ile Netflix satışlarından da elde edilen bir gelir söz konusu.

Bilirkişi raporu lehe geldi
Av. Hande Fırat "Yargılama sürecinde ilgili kurum veya şirketlerden bilgi belge talebinde bulunacağız" diye konuştu. Av. Fırat, Mine Şengöz'ün, filmin yapımcısı ICNN Yapım'a karşı açtığı alacak davasında ise bilirkişi raporunun lehe geldiği bilgisini verdi. Av. Fırat, mahkemenin ek rapor istediğine işaret ederek kök raporda Şengöz'e 6 milyon liraya yakın bir ödemenin yapılması gerektiği görüşüne yer verildiğini kaydetti.