Kılıçdaroğlu'nu linçten koruyan korumasına ceza istendi

Kılıçdaroğlu'nu linçten koruyan korumasına ceza istendi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu Çubuk'taki linç girişiminde yanında olan ve linçten koruyan koruma Koray Aslan hakkında ceza istendi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Nisan 2019'da Hakkari'de şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı'nın Ankara'nın Çubuk ilçesine bağlı Akkuzu Köyü'nde düzenlenen cenaze törenine katılmıştı. Cenazenin ardından Kılıçdaroğlu, Osman Sarıgün adlı kişinin saldırısına uğramış ardından da linç girişimi yaşamıştı. Kılıçdaroğlu, CHP heyeti ve korumalarının yardımıyla bir eve sığınmıştı. Evin çevresinde 'Yakın o evi' sesleri yükselirken, Kılıçdaroğlu zırhlı araçla köyden çıkmıştı.

Olayın ardından yürütülen soruşturmada, linç girişiminde bulunanlar soruşturulmazken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu'nun koruması Koray Aslan' koruma kursu sahibi olmadığını yaptığı görevin usulsüz olduğunu öne sürmüştü. 

Bunun ardından İçişleri Bakanlığı, "Kılıçdaroğlu'nun korumalarının ihmalinin  bulunup bulunmadığının" ortaya çıkarılması için müfettiş görevlendirmişti.

T24 yazarı Tolga Şardan, bugünkü yazısında konuya ilişkin şöyle yazdı:

"Söz konusu müfettiş raporunun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ulaşmasının ardından yaklaşık beş ay sonra Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın başkanlığında toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu, 2019/641 sayılı kararında müfettiş raporunun "Aslan'la ilgili eksikler olduğu" gerekçesiyle yeniden değerlendirilmesine karar verdi!

Kararın ardından ilk soruşturmayı yapan iki müfettiş, bu kez 15 Ocak 2020 tarihli yeni bir rapor hazırladı.

İçeriği itibarıyla ilk raporun neredeyse aynı olan ikinci raporda müfettişler, görüşlerini değiştirdi. İki müfettiş bu kez, "Aslan'ın VIP Koruma Kursu olmaksızın koruma görevi yaptığı" gerekçesiyle ceza alması gerektiği kanaatine ulaştı!

Müfettişler, kanaat sonucunda Aslan hakkında "üç günlüğe kadar aylıktan kesme cezası verilmesi" görüşünü ortaya koydu.

Oysa Aslan mesleki kariyerinde koruma kursu aldıktan sonra yurt dışı göreve gitmişti!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), skandal olarak nitelendirilebilecek bu durumu resmi yazıyla Aslan'a bildirdi.

EGM 1. Hukuk Müşaviri Ziyaeddin Kaygusuz imzasıyla Aslan'a gönderilen 15 Eylül 2020 tarihli yazıda skandal durum şöyle anlatıldı:

"Mülkiye Başmüfettişi ve Polis Başmüfettişi tarafından düzenlenen 17/07/2019 tarihli Disiplin Soruşturma Raporuna dair Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulunun 26/12/2019 tarih ve 2019/641 sayılı kararı sonrası Mülkiye Başmüfettişi ve Polis Başmüfettişi tarafından yeniden tanzim edilen 15/01/2020 tarihli müfettiş raporunda…"

Emekli ettikleri personele ceza istendi

Müfettişlerin ilk raporlarında Aslan hakkında suç bulamamaları kimleri neden rahatsız etti bilinmiyor.

Birilerini rahatsız etmiş olmalı ki, bu kez suç unsuru bulunacak yeni bir rapor müfettişlere düzenletildi.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki soruşturmalarda birilerinin kurtarılması için müfettişlere baskı yapılması bilinen gerçeklerdendir. Geçmişte örnekleri vardır.

Ama hazırladıkları raporlara imza atan müfettişlere suç yaratmak amacıyla ikinci bir rapor hazırlatmak pek tanık olunan olaylardan değildir. 

Bir hatırlatma daha yapayım:

Hakkında disiplin cezası istenilen Aslan, geçen haziranda EGM Yüksek Değerlendirme Kurulu'nca "emekli" edildi.

Yani, emniyet yönetimi emekli ettiği personeli için ceza istemiyle rapor hazırlatıyor. Ve emekli personeline süreci bildirip savunma istiyor!

Neresinden tutsanız elde kalacak bir konu…

* * *
Son dönemde emniyet teşkilatının yönetimi tarihe geçecek tuhaf olaylara imza atıyor.

Bir bakanın yakın korumasının FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Emniyet'ten ihraç edilmesi yönünde hazırladığı soruşturma raporunu değiştirmeyip baskıya direnen müfettiş emekli ediliyor.

Ana muhalefet partisi liderinin linç girişiminde herhangi bir ihmali olmadığı tespit edilen koruma müdürüne ceza verilmesi için yeni rapor hazırlattırılıyor.

Devlet adına görev yapan teşkilat mensuplarının yanı sıra, tarikatlar ve cemaatler teşkilatta kadro savaşı veriyor.

Benzerleri olan bu türdeki garip olaylar teşkilatın zararına oluyor maalesef."

Yazının tamamı için tıklayın