Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 25.10.2020 23:24

Kılıçdaroğlu'ndan muhtarlara talimat

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadın muhtarlara hitap etti. Kılıçdaroğlu muhtarlara "Muhtarlar için taslak hazırladık. Sizden ricam, bu taslağı alın ve kendi aranızda tartışın. Bütün muhtarlar imzalayıp partilere gönderin" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadın muhtarlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, Türkiye Muhtarlar Birliğinin kurulması gerektiğini belirterek, “Bizim hazırladığımız taslakta bu var. Belediyeler birliği var, neden muhtarlar birliği yok” diye konuştu. Kılıçdaroğlu muhtarların yasal olarak çok zayıf olduğunu belirterek, “Bir siyasal parti ayrımı gözetmeksizin, bu taslağı alın kendi aranızda tartışın. Gerekirse bütün muhtarlar imzalayıp siyasal partilere gönderin” ifadelerini kullandı.

Parlamentoda kadın temsiliyeti

Kadınların temsiliyetiyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Nüfusun yarısı kadın, yarısı erkek. Fakat parlamentoda kadın milletvekili sayısı çok az. Bir cinsiyet kotası getirilmesi lazım. Bizim kendi tüzüğümüzde yüzde 33 cinsiyet kotası var. Ama bu bizim iç işimiz. Bu cinsiyet kotasının parlamentoya da yansıması lazım. Bunun parlamentoya yansıması için siyasi partiler yasasının değişmesi gerekiyor. 306 kadın örgütü ile görüştüm. ‘Siyasi partiler yasasını değiştirin’ dedim. Kanun teklifini hazırlatıp tüm kadın örgütlerine gönderdik. İnceleyecekler, bir yanlışımız varsa düzelteceğiz” ifadelerini kullandı.

"Bu yasal düzenlemeye 'hayır' diyenlere siz de seçimde 'hayır' deyin"

Kanun teklifi parlamentoda görüşülürken herkese haber vereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “TBMM’de kadın haklarını savunduğunu iddia eden partiler, bu yasal düzenlemeye ‘hayır’ diyorlarsa, tek isteğim var sizden ilk seçimde bunu diyenlere ‘hayır’ deyin” diye konuştu.

Gündem