Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 5 kuruşluk tazminat davası

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 5 kuruşluk tazminat davası
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendisine söylediği "Cahil, izansız, vicdansız, zeka yoksunu, kalbi kin ve nefretle dolmuş mahluk" gibi ifadelerine ilişkin tazminat davası açtı.

Halk TV Haber Merkezi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son iki haftadır CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından şahsına yönelik kullandığı, "Cahil, izansız, vicdansız, zeka yoksunu, insanlıktan nasibini almamış, kalbi kin ve nefretle dolmuş mahluk" ifadelerine Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile 5 kuruşluk tazminat davası açıldı.

Açılan davaya ilişkin halktv.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, şu bilgileri verdi:

"Son bir hafta içerisinde Sayın Erdoğan'ın iki farklı konuşması oldu. İkisinde de sayın Genel Başkanımıza yönelik çok ciddi hakaretler yapıldı. Genel Başkanımız her zaman için, mümkün olduğunca siyasilerin eleştiriye katlanma yükümlülüğünün altında olduğunu düşünüyor ancak sürekli olarak iftira atmaları, yalan söylemeleri, Genel Başkanı bir anlamda hakaret eden kişi olarak tanımlamaya çalışmaları ve bunla ilgili algı yaratmaya çalışmalarının ardından Genel Başkan tarafından talimat verildi. Dilekçeyi bugün sabah itibariyle Ankara Asli Hukuk Mahkemelerine verdik. Dolayısıyla 5 kuruşluk, iki tane dava açıldı."

Kılıçdaroğlu'nun dava talimatını, "Adamına, kişiliğine, ederine göre tazminat olmalı, benim için Erdoğan'ın değeri 5 paradır, o nedenle 5 paralık dava açılması lazım. Ancak madem 'para' birimi tedavülde yok, o halde 5 kuruşluk dava aç ve bunu da belirt" ifadesi ile verdiği öğrenildi. Çelik son olarak, "Sayın Erdoğan'ın kişiliğini göz ederek 5 kuruşluk dava açtık. Sayın Erdoğan'ın daha önce ifade etmiş olduğu sözleri de sunacağız, kişiliğini ifade etmek açısından. Dolayısıyla bir hukuksal mücadeleye girmiş olacağız." dedi.

 

Etiketler :