Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 5 kuruşluk dava

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 5 kuruşluk dava
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 500 bin TL’lik davasına karşı “Ederine göre” diyerek 5 kuruşluk tazminat davası açtı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gara operasyonuna ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 5 soru sormuş ve operasyonun başarısızlığının sorumlusunun Erdoğan olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Kılıçdaroğlu'na 500 bin TL’lik dava açtı. "Ederine göre" ifadesiyle yanıt veren Kılıçdaroğlu ise Erdoğan'a 5 kuruşluk tazminat davası açtı. Söz konusu dava dilekçesine dün son hali verilerek, mahkemeye teslim edildiği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı yeminine bağlı kalmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Açılım Süreci, Oslo görüşmeleri, PKK terör örgütü ve FETÖ ile ilgili açıklamalarını da ayrı dosyalar halinde mahkemeye kanıt olarak sundu.

"Gözden ırak tutulmamalıdır"

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Avukatı Celal Çelik’in Ankara nöbetçi asliye hukuk mahkemesine sunduğu 17 sayfalık dava dilekçesinde, Erdoğan’ın sözleri için, “Tamamıyla hakaret ile iftira kapsamlı bu söz ve değerlendirmelerin Türk yargı makamları tarafından eleştiri kapsamlı görülmesi halinde bu söz ve yakıştırmaların (olduğu gibi!) başkaca siyasiler tarafından iktidar temsilcilerine yöneltilmesi sonucunu doğuracağı da gözden ırak tutulmamalıdır” ifadesi kullanıldı. 

17 Şubat'ta AKP Ankara İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan'ın ifadelerinin tamamen hakaret ve iftira nitelikli olduğu belirtilen dilekçede Kılıçdaroğlu’nun “kişilik değerlerine zarar verilmeye çalışıldığı” gerekçesiyle Erdoğan aleyhine 5 Kuruş manevi tazminata ve ilamın tirajı en yüksek 5 gazetede yayınlanmasına karar verilmesi talep edildi.

"Adamına göre, kişiliğine göre, ederine göre"

Neden 5 kuruş tazminat talep edildiği ise şu şekilde açıklandı:

“Her ne kadar dava konusu hakaret kapsamlı sözlerin ağırlığı, davalı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişiliği ve ekonomik ve sosyal durumu çok yüksek miktarlı tazminata hükmedilmesini gerektirmekte ise de bizzat müvekkilin; ‘Adamına göre, kişiliğine göre, ederine göre tazminat olmalı, benim için Recep Tayyip Erdoğan’ın değeri 5 paradır, o nedenle 5 paralık dava açılması lazım, ancak madem ‘Para’ birimi tedavülde yok, o halde 5 Kuruşluk dava aç ve bunu da belirt’ talimatı çerçevesinde sadece 5 Kuruşluk dava açma yoluna gidilmiştir.”

ANKA'nın ulaştığı dava dilekçesi ise şöyle: 

“Davalı Recep Tayyip Erdoğan’ın tamamen hakaret ve iftira kapsamlı olarak yapmış olduğu konuşmasında, Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik;

-  Utanmaz, Sıkılmaz, Terbiyesiz, Yüzsüz, Korkak, Terör örgütleri ile el ele, kol kola olmak, Terör örgütleri ile ortak olmak,

şeklindeki suçlamaları hakaret ve iftira suçunun tüm unsurlarının gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Böylesine seviyesizce ve ‘utanmadan, sıkılmadan’ kullanılan hakaret söz ve yakıştırmalar hiçbir biçimde eleştiri kapsamında görülemeyeceği gibi Dünya’daki tüm yargı sistemlerinde yaptırıma tabi tutulacaktır!

Tamamıyla siyasileştiği, davalı Recep Tayyip Erdoğan’ın güdümüne girdiği, siyasi baskıların altında ezildiği eleştirisine muhatap olan Türk Yargısının bile dava konusu bu söz ve yakıştırmaları eleştiri kapsamında görebilme şansı bulunmamaktadır! Kaldı ki tamamıyla hakaret ile iftira kapsamlı bu söz ve değerlendirmelerin Türk Yargı Makamları tarafından eleştiri kapsamlı görülmesi, diğer bir söyleyişle hakaret kapsamlı görülmemesi olasılığında bu söz ve yakıştırmaların (olduğu gibi!) başkaca siyasiler tarafından iktidar temsilcilerine yöneltilmesi sonucunu doğuracağı da gözden ırak tutulmamalıdır!”

“Sonuç olarak davalı Recep Tayyip Erdoğan’ın; hakaret ve iftira kapsamlı sözleri kullanmayı alışkanlık haline getirdiği, bilinçli bir şekilde Genel Başkanın kişilik değerlerine zarar vermeye çalıştığı, kendi suç ve hatalarını gizleyebilmek ve onları başkalarına yansıtmak amacıyla böylesi iğrenç yollara başvurduğu gerçekliği gözetilerek değerlendirme yapılmasını diliyoruz. “

Etiketler :