'Kaygılı lise öğrencisi'nden Bakan Selçuk'a mektup

'Kaygılı lise öğrencisi'nden Bakan Selçuk'a mektup

Kendisini 'kaygılı lise öğrencisi' olarak tanıtan 18 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Meltem Dönmez, sınavların yüz yüze yapılacak olmasının risklerini içeren bir mektup yazdı. Dönmez, mektubu Milli Eğitim Bakanı ZiyaSelçuk'a e-posta yoluyla gönderdi.

Meltem Dönmez, kaygılarını dile getirdiği mektupta "İçinde bulunduğumuz durumda bu dönem okulların açılması kesinlikle güvenli değil" dedi. 

Mektubuna şu ana kadar bir dönüş almadığını söyleyen Dönmez, "Kaygılı bir liseli" diyerek tamamladığı mektubunda salgının dünya genelinde öğrencilere ve çocuklara olan etkilerine dair detaylı bilgilere yer verdiği görüldü.

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in haberine göre, öğrencilerin sınav iptali gibi taleplerinin arkasındaki gerekçenin düşünüldüğü gibi rahata alışmış olmalarından kaynaklanmadığını öne süren Dönmez, virüsün çocuklara bulaşma riskinin daha düşük olduğu yönündeki iddiaların tersini işaret eden çalışmalar olduğunu da iddia etti.

Birçok veriyi sıralayan Dönmez, yazısının sonunda, "18 yaşında bir lise öğrencisi olarak akranlarımın sorumluluğunu üstümde hissediyorum" dedikten sonra sözlerini şöyle tamamladı:

m

Okullar açılırsa benim gibi kalp rahatsızlığı olan öğrencilerle beraber solunum yolu rahatsızlığı gibi sayısız sağlık sorunuyla baş eden öğrenciler de küçücük havalandırmasız sınıflara doluşacak ve birçoğu sınıflarına ulaşmak için toplu taşıma kullanmak zorunda kalacak. İçinde bulunduğumuz durumda bu dönem okulların açılması veya yüz yüze sınavlara devam edilmesi mantıklı değil, adil değil ve kesinlikle güvenli değil. Umarım duymuş ve dinlemişsinizdir