'Kadın karakterler başörtüsü takmalı'

'Kadın karakterler başörtüsü takmalı'

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, çizgi film ve animasyonlardaki kadın karakterlerin başörtüsü takması gerektiğini savundu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'in "Animasyon filmlerdeki hayali karakterler için baş örtüsü gerekli midir?" sorusunu yanıtladı. Çizgi film ve animasyonlardaki kadın karakterlerin baş örtüsü takması gerektiğini söyleyen Hamaney, bu görüşünü kız çocuklarının büyüdüklerinde baş örtüsü takmayacaklarından korktuğunu ifade ederek destekledi. Hamaney, "Aslında bu tür bir varsayımsal durumda başörtüsü takmak şart olmasa da, başörtüsü takmamanın sonuçları düşünüldüğünde animasyonda da bunun yerine getirilmesi gerekir" dedi. 

İran'daki siyasi aktivistler, iktidardakilerin "kadınların saçlarına takıntılı" olduklarını savunarak Hamaney'in açıklamasını "zehirli" olarak nitelendirdiler. Hamaney'in geçtiğimiz yıllarda da kadınların halka açık yerlerde bisiklete binmesini yasaklayan fetva yayınlamasının ardından İranlı kadınlar fetvaya tepki olarak sosyal medyada bisiklete binerken çektikleri fotoğrafları paylaşmışlardı. 

İran'ın en üst otoritesi kabul edilen dini liderin fetvaları fiili olarak kanun hükmünü taşıyor.