Çocuklar kumbaralarında biriktirdiği paraları depremzedeler için bağışladı

Çocuklar kumbaralarında biriktirdiği paraları depremzedeler için bağışladı

Japonya'da doktora yapan Ayşe Ilgın Sözen'in üyesi olduğu sivil toplum kuruluşunda ücretsiz ders verdiği Japon çocukların kumbaralarında biriken 310 bin Japon Yeni'ni "depremzedeler için kullanılması" şartıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağışladı.

İzmir'de 117 kişinin hayatını kaybettiği ve yıllarca hafızalardan silinmeyecek görüntülere sahne olan 30 Ekim depremi, 9252 kilometre uzaklıktaki Japonya'nın Okayama kentinde yankı buldu.

Japonya'da doktora yapan Türk öğrenci Ayşe Ilgın Sözen'in üyesi olduğu sivil toplum kuruluşunda ücretsiz ders verdiği Japon çocukların kumbaralarında biriken 310 bin Japon Yeni'ni "depremzedeler için kullanılması" şartıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağışladı. Yaklaşık 220 bin TL'ye denk gelen, minik Japon öğrencilerin yaptığı bu bağış yürekleri ısıttı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de pandeminin hemen ardından Okayama ile kardeş şehir olma protokolünü gündemine aldı. 

210d0a74-db7f-4965-ba46-14fdada2247a-w.jpeg

220 bin TL toplandı 

Japonya'da psikoloji üzerine doktora yapan Ayşe Ilgın Sözen'in üyesi olduğu "Instituto Cooperativo İnternacional de Okayama (ICOI) sivil toplum kuruluşu, İzmirli depremzedeler için yardım kampanyası düzenledi. Ağırlıkla 5- 12 yaş arası, minik Japon öğrenciler arasındaki kampanyada 310 bin Japon Yen'i (220 bin TL) toplandı.

Japon öğrenciler için eğitim hizmeti veren ICOI'nin yürüttüğü bu kampanya, Türk öğrenci Ayşe Ilgın Sözen'i çok duygulandırdı.

a0400a3c-88ca-42f7-8672-fcdb75a10b10-w.jpeg

Sivil toplum kuruluşunun yöneticileri, Japon öğrencilere ücretsiz ders veren Ayşe Ilgın Sözen'e toplanan paranın İzmir'deki depremzedelere ulaştırılması talebini iletti. Akıllara, deprem süresince yürüttüğü etkili çalışmalar nedeniyle ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi geldi. Ancak, yasal mevzuattaki engeller nedeniyle paranın doğrudan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne aktarılamaması üzerine, bir formül geliştirildi.

Toplanan 220 bin TL'ye denk gelen, 310 bin Japon Yen'lik sembolik bağış tutarının Ayşe Ilgın Sözen'in babası olan, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzmir Metro A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Üyesi Aytekin Sözen vasıtasıyla ulaştırılması kararlaştırıldı. Baba Sözen'e aktarılacak paranın İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne "şartlı olarak" bağışlanacağı açıklandı.

ANKA