İzmir'de depremden sonra kiralar arttı

İzmir'de depremden sonra kiralar arttı

İzmir'de 117 kişinin öldüğü ve çok sayıda insanın yaralandığı 30 Ekim'deki depremin ardından, evleri yıkılanlar kiralık ev arıyor. Vatandaşlar, kira fiyatlarından şikâyetçi. Depremden sonra kiraların yükseldiğini söylüyorlar.

İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen ve 117 kişinin öldüğü deprem sonrasında, en çok etkilenen ilçe olan Bayraklı’da enkaz kaldırma çalışmaları sona erdi. Bölgede ağır hasarlı binaların yıkımı ise sürüyor.

Deprem sonrası evleri ağır hasarlı olduğu için yıkılan Yakup Yeşil, “Evimiz ağır hasarlı çıktı. Şu anda yıkıldı. Deprem sonrasında ilk başta çadırlarda kaldık,” dedi. VOA’ya konuşan Yeşil, kiralık ev aramaya başladıklarını söyleyerek “Ev bulma süreci zor geçti. Babam emekli. Bize ‘Emekliye ev vermem. Memur olacak ve bir memur da kefil olacak’ denildi. Sonra bir ev bulduk, yerleşmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kiraların depremin ardından arttığını söyleyen Yeşil, “Şu an bin 500 lira kira veriyoruz. Ama emin olun ki bu parayı hak etmiyor. Depremden sonra belki de yüzlerce ev sahibiyle ve emlakçıyla konuştum. İnternet sitesine bin 200 lira yazıyor. Aradığımda ‘fiyatı değişecek, bin 500 lira olacak’ diyor. Bu açgözlülük.” ifadelerini kullandı.

Gündem