İstismar dosyasına yayın yasağı

İstismar dosyasına yayın yasağı

Batman Gercüş’te 15 yaşındaki çocuğa istismar soruşturmasına dönük kısıtlılık kararı ve yayın yasağı getirildi.

Batman Gercüş’te 15 yaşındaki çocuğa istismar soruşturmasına dönük kısıtlılık kararı ve yayın yasağı getirildi.

15 yaşındaki gebe çocuk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınırken, çocuğun gebeliği sonlandırmak ve ailesinin yanına dönmek istediği öğrenildi.

Jinnews’ten Safiye Alağaş’ın haberine göre  Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında M.A. ve V.A. isimli iki kişi gözaltına alındı. M.A. alınan ifadesinde istismarda bulunduğunu kabul ederek birden fazla kişinin de çocuğa istismarda bulunduğunu iddia etti. Çocuğun ailesi ifade vererek tutuklu sanık M.A.'dan şikayetçi oldu.

Jinnews’in haberinin ardından soruşturmayı yürüten Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Gercüş ilçesinin adli yönden Midyat'a bağlı olması nedeniyle dosyayı iki gün önce Gercüş Savcılığı'na gönderdiği öğrenildi. Gercüş Savcılığı'nın ise dosyaya kısıtlama kararı ve yayın yasağı getirdiği bilgisi edinildi.

Çocuğun avukatı Alaattin Şimşek, soruşturmanın selameti açısından dosya hakkında bilgi paylaşamayacağını belirterek olayın gerçek faillerinin açığa çıkması için ve soruşturmanın geniş çaplı yürütülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Batman Baro Başkanı Abdulhamit Çakar ise dosya ile ilgilendiklerini ancak bilgi paylaşamayacaklarını dile getirerek, dosyanın takipçisi olacaklarının altını çizdi. Abdulhamit Çakar savcılığın dosya üzerinde geniş kapsamlı araştırma yapması gerektiğini de dile getirdi.