İstanbul pazar günü yoğun kar yağışına teslim olacak!

İstanbul pazar günü yoğun kar yağışına teslim olacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Müdürü Ahmet Uçar, İstanbul'un pazar günü yoğun kar yağışına teslim olacağını duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Müdürü Ahmet Uçar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Son yıllarda gördüğüm en güzel 500 mb tahmin haritası” ifadelerini kullandı.

Uçar, teknik bilgiler verdikten sonra İstanbul’un cumartesi öğleden sonra karla karışık yağmura, ardından pazar sabahı itibarıyla yoğun kar yağışına teslim olacağını açıkladı. Kar yağışının pazar günü boyunca devam etmesi tahmin edilirken Uçar, “Kanaatime göre Marmara kıyılarında 5-10 cm, diğer yerlerde 10-20 cm kar yağabilir ifadelerini kullandı.

Uçar’ın İstanbul’a ilişkin açıklamaları şöyle:

Kar tahminleri konusunda özellikle İstanbul için yapılan tahminlerde gördüğüm kadarıyla sosyal medyada bilgi kirliliği var. Kendi tahminlerimi paylaşmak istiyorum.

İstanbul'da bugün sabah saatleri itibarıyla meydana gelen hafif yağmurlar öğleye kesiliyor bugün yarın sabaha kadar kar da yağmur da yok.

İstanbul'da yarın sabah saatlerinde başlayacak yağmurun hemen ardından karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği ve öğleye kadar devam edeceği, öğleyin yağmura dönerek kesileceği tahmin ediliyor. sabah saatleri yağış anında yerde örtü yapabilir fakat öğleden sonra erir.

İstanbulda Cuma öğleden Cumartesi öğleye kadar yağış beklenmiyor. Çok bulutlu ve kapalı bir hava olacak. öğleden sonra yağmur şeklinde başlayacak yağış,  kentin iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülebilecek.

İstanbul'da Cumartesi öğleden sonra başlayacak yağmur ve karla karışık yağmurun pazar sabahı il genelinde yoğun kar yağışı şekline döneceği ve gün boyu devam edeceği tahmin ediliyor. Kanaatime göre Marmara kıyılarında 5-10 cm,  diğer yerlerde 10-20 cm kar yağabilir.

Kar yağışı etkisini azaltarak hafif hafif pazartesi günü de devam eder ve akşam kesilerek yerini aşırı soğuk bir hava ve dona terk eder.

Son yıllarda gördüğüm en güzel 500 mb tahmin haritası Gelen hava kütlesi polar değil kutupsal diyebileceğimiz bir yükseklik ve sıcaklığı sahip 522 dam yükseklik ve -41 derecelik sıcaklık değeri İstanbul ve Marmara üzerinde

Ankara'da da kar örtüsü bekleniyor

Ankara’ya dair tahminlerini de paylaşan Uçar, bugün öğleden sonra havanın çok bulutlu ve aralıklarla hafif yağışlı olacağını söyledi. Uçar, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur görüleceğini belirterek yarın sabah saatlerinde kar yağışının başlayacağını tahmin ettiklerini aktardı. Ankara’da yarın öğleden sonraya kadar yağması beklenen karın yerde 5 santimetreye kadar örtü yapması bekleniyor. Öte yandan pazar günü ilk saatlerde kar yağışının tekrar başlayacağı ve sabah saatlerine kadar etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Gündem