Hızlı trende 'normalleşmeye' gidiliyor

Hızlı trende 'normalleşmeye' gidiliyor
TCDD Taşımacılık, 1 Mart’ta başlayacak kademeli normalleşme kapsamında hızlı tren seferleri ve bilet satış günleriyle ilgili önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1 Mart’ta başlayacak kademeli normalleşme kapsamında 1 Mart'tan itibaren hızlı trenlerde, yüzde 100 kapasite ile yolcu taşınacak. 

Hızlı trenler, 28 Mayıs 2020 tarihinden bu yana koronavirüs önlemleri çerçevesinde seyrek oturma düzeniyle yolcuların yan koltuklarını boş bırakarak yüzde 50 kapasiteyle sefer gerçekleştiriyordu.

Habertürk'ün haberine göre bilet satışına ilişkin de düzenleme yapılması bekleniyor. Salgın öncesinde hızlı tren biletleri, seferden 15 gün önce satışa sunuluyordu.

Salgın döneminde (olası iptaller ve değişiklikler dikkate alınarak) seferden 5 gün önce biletler satışa sunulmaya başlandı. Bu süre, yeniden 15 gün olarak düzenlenecek.

Ana hat ve bölgesel tren seferleri ne zaman başlayacak? 

Türkiye’de, salgınının başladığı Mart 2020’de, ana hat ve bölgesel tren seferlerinin tümüyle durdurulmuştu. 1 yıl aradan sonra seferlerin tekrar ne zaman başlayacağı merak konusu. 

Bu konu da TCDD’nin gündeminde bulunuyor. TCDD’nin, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun değerlendirmeleri ve saptamaları kapsamında bu konuda gereken adım atacağı ifade ediliyor.

Fotoğraf: AA