Uyuşturucu baronunun kardeşinden: 'Ben değil abim yaptı’ savunması

Gözaltına alınan 'felçli' lakaplı uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya’nın kardeşi ve yeğeni "Uyuşturucu ticareti yapma" suçundan tutuklandı. Kardeş Aydın Çetinkaya’nın savcılık ifadesine halktv.com.tr ulaştı. Çetinkaya, “Benim uyuşturucu ile işim yoktur” derken avukatı, “Müvekkilimin dosyaya dahil edilmesinin sebebi ağabeyinin uyuşturucu ticaretini yoğun olarak işlemesidir” dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 18:21
Uyuşturucu baronunun kardeşinden: 'Ben değil abim yaptı’ savunması

İstanbul Havalimanı’ndan farklı tarihlerde ülkeye giriş yapacak olan Fas uyruklu 4 kadının, uyuşturucu taşıyacağı bilgisi üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri harekete geçti. Kadınlar 3 farklı tarihte havalimanından giriş yapacakları sırada gözaltına aldı. Yapılan muayenelerde kadınların midesinden 774 parça kapsül içerisinde 4 kilo 862 gram toz esrar ele geçirildi. Ekipler, kadınları ve onlara yardım eden toplam 6 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken soruşturma derinleştirdi.

8 ay takip edildiler

Narkotik polisleri, olayın ardından yaklaşık 8 ay boyunca teknik ve fiziki takiplerine devam etti. Yapılan çalışmaların sonunda uyuşturucu şebekesinin üyelerine ait İstanbul ve Edirne’de çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 'felçli'

lakaplı uyuşturucu baronun kardeşi Aydın Çetinkaya, yardımcısı ve oğlu Ceyhan Çetinkaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Oğlunu suçladı

Emniyetteki ifadeleri tamamlanan isimler savcılığa sevk edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadesi alınan Aydın Çetinkaya, “Ben Ali Rıza Bektaş isimli şahsı nezarette tanıdım. Öncesinde ismini oğlumda duyuyordum. Mehmet Aydeniz isimli kişiyi ise oğlum temin etti. Kırıkkale’de cezaevinde oğlum Fırat bulunuyordu. Onu ziyaret etmek için bir şoföre ihtiyacımız vardı. Oğlum temin etti. Bizi götürüp getirdi. Emrullah ve Fatih isimli şahısları da oğlumun bana anlattığı kadar biliyorum. Bu şahısların uyuşturucu madde ticareti yaptığını da nezarette öğrendim. Kendileri konuştular” dedi.

‘Beni dinlemedi’

Oğlunun şüphelilerle irtibatlı olduğunu bilmediğini öne süren Çetinkaya, “Hangi sebeple irtibat kurduğunu bilmiyorum. Yabancı şahıslarla da hiç alakam yoktur. Oğluma bu şahıslarla irtibat kurmamasını defalarca kez söyledim. Ancak beni dinlemedi. Benim uyuşturucu ticaretiyle hiçbir ilgim alakam yoktur. Üzerime atılı suçlamayı da kabul etmem” diye konuştu.

‘Ağabeyiyle aralarında husumet bulunmaktadır’

Aydın’ın avukatı ise savunmasında dikkat çeken ifadeler kullandı. Müvekkilinin 28 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2 yıldır Ereğli’deki çiftliğinde kaldığını iddia eden avukat, “Müvekkilim birkaç defa Kırıkkale’de bulunan oğlunu ziyarete girmiştir. Onun haricinde çiftlikten çıkamamaktadır. Fiziki takip ve HTS kayıtlarıyla bu doğrulanacaktır. Bizce dosyaya dahil edilmesinin sebebi ağabeyiUrfi Çetinkaya'nın uyuşturucu suçlarını yaygın olarak işlemesidir. A ile bu nedenden aralarında husumet bulunmaktadır. Müvekkilim cezaevinden çıktıktan sonra 2 kez suikaste maruz kalmıştır” dedi

‘Yurtdışı yasağını kaldırmak için para verdi’

Avukat savunmasında şu sözlerle bir de itirafta bulundu: "Müvekkilim oğlu Ceyhan hakkında Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nce yurtdışı yasağı olduğundan bu yasağın kaldırılması için Ceyhan’ın teşebbüste bulunduğu bazı şahıslarla irtibat kurmuş 40 bin TL para vermiştir. Bu da tapelerde görünecektir. Dosyada somut delil yoktur. Müvekkilimin serbest bırakılmasını talep ederim.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan Aydın Çetinkaya ve oğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi.