Tutuklu gazeteci Sedef Kabaş: Şikayet etmiyorum, moralim yüksek

Bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar nedeniyle gözaltına alınan ve "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş Bakırköy Cezaevi'nden avukatı aracılığıyla Halktv.com.tr'ye mesaj gönderdi. Kabaş, "Moralim yüksek ama fiziksel olarak yorucu oldu. Hiçbir şekilde şikayet etmiyorum" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ocak 2022 18:26
Tutuklu gazeteci Sedef Kabaş: Şikayet etmiyorum, moralim yüksek

Tutuklandığı saatlerde sanatçı Sezen Aksu'nun kendisine yönelik linç girişimine bir şarkı sözüyle yanıt vermesine değinen Sedef Kabaş, "Sezen Aksu üzerinden yapılan bu linç, ötekileştirme ve hedef gösterme yaymak istedikleri korku kültürünün yansıması ve kendilerine karşı duruş sergileyen herkese yönelik bir gözdağı verme çabasıdır. Sedef Kabaş, Sezen Aksu gibi isimler semboldür. Asıl olan dipten gelen toplumun bu adaletsiz, tek adamcı ve ülkeyi ekonomik, siyasi, sosyolojik ve kültürel olarak karanlığa sürükleyen zihniyete karşı tepkiye yönelik korkudur" ifadelerini kullandı.

'En büyük miras verdiğim mücadele'

Özel bir çocuğu olan Kabaş oğluyla ayrılığına ilişkin ise özetle şunları ifade etti: "Yarın öbür gün çocuğuma bırakacağım en büyük miras verdiğim mücadeledir. Zaten amacımız evlatlarımıza daha aydınlık bir Türkiye hediye etmektir. Bu dönem geçince umut ediyorum tüm evlatlarımız bu direnişe, mücadeleye duacı olacaktır."

NE OLMUŞTU?
Sedef Kabaş, 14 Ocak tarihinde katıldığı bir programda, "Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur." demişti. Bu sözler üzerine Kabaş, 21 Aralık'ı 22 Aralık'a bağlayan gece saat 02.00 sıralarında polislerce gözaltına alındı. Savcılık ifadesi alınan Kabaş, Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı. Tutuklama kararının gerekçesinde "Kuvvetli suç şüphesi, kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olması, bu nedenle adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı, bu doğrultuda tutuklama tedbirinin ölçülü olacağı" savunuldu.