İstanbul’un Göbeğinde Güvenlik Yüzünden Otoparkın Üstü Çizildi

İstanbul’un Göbeğinde Güvenlik Yüzünden Otoparkın Üstü Çizildi
Beşiktaş’taki İSPARK otoparkı İstanbul Merkez Komutanlığı Orhaniye Kışlası’nın sınırında bulunuyordu. Bu otopark “güvenlik” gerekçesiyle İBB’den alındı. Karar, İBB Meclisi’nde kabul edildi.

Beşiktaş’ta bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Merkez Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğü’nün otopark talebi buluyordu. Bu talep geçtiğimiz ay İBB Hukuk Komisyonu’nda görüşüldükten sonra İBB Meclis’ine geldi. Meclis’te yapılan oylamanın ardında Beşiktaş-Palanga Caddesi’nde bulunan ve komutanlığın sınırları içinde kalan İSPARK otoparkı İBB’nin elinden alındı.

Böylelikle kışlanın sınırında bulunan 15 araç kapasiteli otopark, Komutanlığa ait askeri araçlar ve personel araçların kullanımına tahsis edildi. Konuya ilişkin İBB Hukuk Komisyonu’nun raporunda söz konusu otoparkla ilgili güvenlik kontrollerinin sağlanamadığı ve bu durumun kışla güvenliğini tehlikeye soktuğu öne sürüldü. Raporda otoparkın birliğe çok yakın olması sebebiyle terör/sabotaj eylemlerinde kullanılma ihtimalinin yüksek olduğu ifade edildi. Tedarik maksadıyla kışlaya gelen sivil araçların askeri birlik içerisine girmesinin güvenlik açısından zafiyet oluşturacağı da belirtildi.

İBB Meclis kararının ardından söz konusu alan İBB’den alınıp, İstanbul Merkez Komutanlığı’na beş yıl süreyle bedelsiz olarak verildi.

Kaynak:halktv.com.tr