Diplomasını yırtan doktor: Bakanın tweet atması sorunu çözmüyor

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, çalıştığı özel tıp merkezinde darp edilen Dr. Şeyhmus Baraş, şüphelilerin salıverilmesi üzerine diplomasını adliye önünde yırttı. Dr. Baraş “Dün itibarı ile de çalıştığım tıp merkezine istifamı verdim” dedi. Tıp merkezinin sahibi ise, “SGK ile yaşanan problemin doktorumuz ile hiçbir ilgisi yok. Ancak böyle bir darba maruz kaldı” diye konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Haziran 2022 22:27
Diplomasını yırtan doktor: Bakanın tweet atması sorunu çözmüyor

Olay geçen 27 Haziran akşamı yaşandı. Sosyal Güvenlik Merkezi (SGK), Dr. Şeyhmus Baraş’ın çalıştığı özel tıp merkezi ile anlaşmasını sonlandırdı, merkezin sigorta sistemini de kapattı. Gelen hastalar ücretli muayene edilmeye başlandı. Saat 22.00 sıraları bir çift çocuklarını tıp merkezine getirdi.

Sigortadan yararlanamayan aile ilk olarak gişedeki personel ile atıştı. Bu esnada Dr. Baraş, tıp merkezinin önünde başka bir hasta ile sohbet ediyordu. Çocuğun babası da bu sırada kapının önüne çıktı. Baba, devlet hastanesine gideceklerini söylerken, Dr. Baraş’ın ayak üstü sohbet ettiği hasta “Gitmeyin, doktor bey yardımcı olur” dedi. Bu esnada, iddiaya göre çocuğun babası Dr. Baraş’a “Şunun kılığına bak hele bu nasıl doktor” diyerek öfkelendi.

'Darp değil linç edildim'

“Söylediğiniz çok ayıp” diyen Dr. Baraş bu andan sonra yaşadıklarını Halktv.com.tr’ye anlattı: “Bir anda birkaç kişinin saldırısına uğradım. Tek başımayım ve kendimi korumaya çalışıyorum. Yaşadığım şey darp değildi. Linç edildim adeta. Bu durum 3-4 dakika sürdü. Birkaç kez yere de düştüm. Düşünün olay ile hiçbir ilgim yoktu. Beni en çok yaralayan ve meslek aşkımı elimde alan şey, bir kamu görevlisi olan hâkimin, bu kişileri aynı gün içinde serbest bırakması oldu” dedi.

Dr. Baraş: Öfkeliyim

2017’de mezun olduğunu daha önce Mardin Kızıltepe, İstanbul Beylikdüzü ve Konya’da görev yaptığını anlatan ve 6 aydır Viranşehir'deki merkezde çalışan Dr. Baraş, “Sağlıkta şiddet artık sistematik bir hal almış. Bu 15-20 yıldır parça parça yaşanan bir şey. Sağlık sendikaları da bana ulaşmaya çalışıyor. Bundan sonra hekimlerin bir arada olması gerekir. Güvenli çalışma ortamı olmadan çalışmak da mümkün değil” diye konuştu.

Kızıltepe’de de darp edildi

Daha önce benzer bir şiddeti Mardin Kızıltepe’de kamu hastanesinde yaşadığı şiddetin de vahim olduğunu anlatan Dr. Baraş, son yaşadığı olayın kendisinde yarattığı etkiye ilişkin ise “Öfkeliyim ama umutsuz değilim” diye konuştu.

Aile üyeleri karamsar

“Bakanımız nöbetçi cumhuriyet başsavcısı değil” diyen Dr. Baraş “Olması gereken sistemin işlemesi, yasaların uygulanması... Yoksa, bu neviden her bir olay olduğunda bakanın bir tweet atması sorunu çözmüyor” şeklinde konuştu.

Ailesinde, kendisi dışında 3 kişinin daha sağlık sektöründe olduğunu kaydeden Dr. Baraş “Bu olaydan sonra hepsi mesleğe karşı karamsarlık içinde” diye konuştu.

Olayın doktor ile hiçbir ilgisi yok

Dr. Baraş’ın çalıştığı Vimed Tıp Merkezi’nin sahibi Koçaili Kandemir ise, Halktv.com.tr'ye yaptığı açıklamada “SGK ile sorunumuz da o gün yaşandı. Saat 16.00-17.00 gibi sistemden çıkarılmışız. Tabii o andan itibaren SGK ile sorunu çözmek de zor. Ben de şu an Ankara’dayım. Sorunu çözmek için geldim. Tabi, yaşanan teknik sorun ile doktorumuzun hiçbir ilgisi yok. Hatta yardımcı olmaya çalışıyor. Bu bizi çok çok üzdü. Şüpheliler salıverilince de hekimliği bırakacağını söyledi” şeklinde konuştu.

Başsavcılık, karara itiraz etti

Dr. Şeyhmus Başar’a şiddet uygulayan hasta yakınlarından Mahmut D., Mecnun D., Halil İbrahim D., olaydan hemen sonra gözaltına alınmıştı. Savcılık, şüphelileri tutuklanmaları talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk etti. Hakimlik, şüphelileri adli kontrolle serbest bıraktı. Ancak bu karara başsavcılık itiraz etti. İtirazı, Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi değerlendirecek. Şüphelilerin adliyede olduğu öğrenildi.

KAYNAK: halktv.com.tr