Bu nasıl takipsizlik?

Filipinler’de FETÖ adına çalışmalar yürüten Abdülkadir Ketenci hakkında açılan soruşturmada tanık beyanlarına ve ByLock bağlantısının sabit olmasına rağmen takipsizlik verildi. Bir savcının yaptığı itirazla bu karar kaldırıldı ve Ketenci sanık oldu. Takipsizliği veren savcının, Ketenci’nin avukatı ile ilişkisinin olduğu öne sürülürken, HSK’nın soruşturma açtığı öğrenildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mayıs 2022 15:23
Bu nasıl takipsizlik?

FETÖ üyesi Abdülkadir Ketenci Filipinlerde çalışmalar yürüten bir iş insanıydı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan FETÖ üyesi Oğuz Ertürk verdiği ifadesinde Abdülkadir Ketenci’nin FETÖ için Filipinler’de çalıştığını söyleyip, fotoğrafını teşhis etti. Ketenci’nin iki FETÖ üyesini ByLock sistemine eklediği tespit edildi. Tüm bunlar üzerine 2018 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Abdülkadir Ketenci hakkında soruşturma başlattı.

İlk kararda aklandı

Ketenci hakkında başlatılan soruşturma 2020 yılında tamamlandı. Savcı G.K. takipsizlik vererek dosyayı kapattı. Takipsizlik kararında Ketenci’nin ByLock kaydının bulunmadığı, şüphelinin Bank Asya’da bulunan hesaplarına bakıldığında örgütü fonlamaya yönelik bir işleminin olmadığı, Ketenci hakkında FETÖ şüphelisi Oğuz Ertürk hakkındaki beyandan başka delil bulunmadığı verilen karara gerekçe gösterildi.

Takipsizlikten hükme

Ancak İstanbul Adliyesi’nde bulunan bir başka savcı takipsizlik kararından yaklaşık bir yıl sonra İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itirazla Abdülkadir Ketenci hakkındaki takipsizlik kararının kaldırılmasını istedi. Yeni delillerin ortaya çıktığını belirten savcı yapılan incelemeler sonucu KM kullanıcı ismi ile ByLock’a giren şahsın Abdülkadir Ketenci olduğunu belirtti. Ketenci hakkındaki takipsizlik kararı kaldırıldı. Ketenci tutuklandı ve hakkında dava açıldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ketenci, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istedi. Mahkeme, Ketenci’yi 1 yıl 8 ay 18 gün hapis cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Soruşturma devam ediyor

Ketenci hakkındaki bu süreç devam ederken Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) takipsizlik kararı veren savcı G.K. hakkında soruşturma başlattı. Savcı G.K.’nin, Abdülkadir Ketenci’nin avukatı olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Yöneticisi Ş. G. nedeniyle takipsizlik verdiği soruşturma çerçevesinde değerlendirilen konular arasında.