Beyazıt’taki çatışmaya ilişkin ilk ifadelere halktv.com.tr ulaştı

Tarihi geçmişiyle haklı bir şöhrete sahip olan Kapalıçarşı’ya birkaç metre mesafede yaşanan silahlı çatışmaya ilişkin ifadelere halktv.com.tr ulaştı. Olay 23 Mayıs’ta yaşansa da husumet 3 yıl öncesine gidiyor. Kamran Dadashzade'nin yaşamını yitirdiği olaydan önce savcılığa 20’ye yakın şikâyetin yapıldığı ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mayıs 2022 13:26

Geçen pazartesi günü İstanbul Beyazıt’ta dehşet dolu dakikalar yaşandı. Milyonlarca kişinin uğrak yeri konumunda olan Kapalıçarşı’ya birkaç metre mesafede Çadırcılar Caddesi’nde yaşanan olayların perde arkası ise, gözaltına alınan şüphelilerin ifadesi ile aralandı.

Azeri oyuncu yaşamını yitirdi

Polis memuru Gökhan Kaya ile birlikte 8 kişinin silahla yaralandığı olaya ilişkin acı haber ise dün geldi. Çatışmanın ortasında kalan Azeri oyuncu Kamran Dadashzade tedavi gördüğü hastanede yaşam savaşını kaybetti. Bu sabah adliyeye sevk edilmeleri beklenen şüphelilerin emniyet ifadelerine ise halktv.com.tr ulaştı. 23 Mayıs günü saat 10.00 gibi, çok sayıda kişinin silahlarını ateşlediği olaya ilişkin yaşananların gerisinde ise 3 yıl öncesinde başlayan husumet yatıyor.

Olayın olduğu cadde işlek konumda

Anılan cadde, İstanbul’un en işlek noktalarından biri. Yerli yabancı on binlerce kişinin uğrak yeri konumundaki caddede; ayakkabıdan giysiye, parfümden çantaya değin birçok ürünün satışını yapan her biri 10-15 milyon lira değerindeki dükkanlar bulunuyor. 23 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın bir tarafında, ikisi de Amerika’da doğan ve bu ülkede üniversite eğitimi gören Polat ve Kerim Öztürk kardeşler yer aldı. İki kardeş, 1994’te baba Ayhan Öztürk’ün 2 ortağı ile kurduğu Öztürk Tekstil ve Deri Şti’nin sahibi konumunda. Çatışmanın diğer tarafında ise, Öztürk kardeşlerin dükkana komşu 8-9 dükkanın sahibi olan Korkular Ailesi üyeleri ile akrabaları olan Yeşildağ ve Demir ailesi mensupları yer aldı.

foto-2-beyazit-catisma.jpg

Ya satın ya buradan gidin

Olaylar 23 Mayıs günü çığırında çıksa da son 3 yıldır yaşananlar aslında o sabah olacakların da habercisi gibi görünüyor. İddiaya göre Korkular kardeşler, 4 yıl önce ABD’den dönen Öztürk kardeşlere “Ya dükkanınızı bize satın ya da buradan gidin” diyerek baskı kurmaya çalıştı. Yapılan teklifi kabul etmeyen Öztürk kardeşler, giyim ürünleri sattıkları işyerlerini satma veya kapatma taleplerini kabul etmedi. Zaman içinde taraflar arasındaki husumet giderek katlandı.

Silahlı yaralama gerilimi tırmandırdı

halktv.com.tr’nin ulaştığı belgelere göre, yaşananlar nedeni ile emniyete ve savcılıklara 20’ye yakın başvuru yapıldı. Yaşanan darp ve tehdit olayları ile ilgili Öztürk kardeşleri ve çalışanlarının açtığı davalar oldu. Bir dizi soruşturma ise devam ediyor. Taraflar arasındaki gerilimi zirveye taşıyan olay ise geçen yıl yaşanan silahlı yaralama olayı oldu. Kerim Öztürk (24), beraberindeki 3-4 kişi ile işyerine gelen Mustafa Korkular’ı silahla yaraladı. 5 ay kadar tutuklu kalan Öztürk 3 ay önce tahliye oldu. Anılan olay nedeni ile Öztürk kardeşler uzun süre dükkanlarını açamadı.

Sabaha kadar açılış için hazırlık yaptılar

Yakın zaman önce dükkanlarını yeniden açmaya karar veren Öztürk kardeşler ürün teminine başladı. İki kardeş 22 Mayıs gecesi ise sabaha kadar işyerinin yeniden faaliyete geçmesi için çalıştı. İki kardeşe, Kerim Öztürk’ün cezaevinde tanıştığı Ömer Atuğ’un 10-15 arkadaşı da yardım etti. 23 Mayıs saat 08.00 gibi dükkanı açan Öztürk kardeşlerin yanında geceden beri kendilerine yardım eden arkadaşları da bulundu.

Olaydan önce polisi aradık

Kerim Öztürk, çatışmadan kısa süre önce sokakta yaşanan hareketliliğe ilişkin özetle “Bizim dükkanın hemen önünde daha önce husumet yaşadığımız kişilerin toplanmaya başladığını gördük. Alarm sistemi ile polise haber verdik. Ağabeyim Polat Öztürk de emniyeti aradı. 2 polis geldi. Polisler bize, dükkandan çıkmamamızı söyledi. Biz de denileni yaptık. Ancak saat 10.00 sıralarında iş yerinde bulunduğumuz esnada silah sesleri gelmeye başladı. Ben de ruhsatlı tabancamla dışarı doğru rastgele ateş açtım” dedi.

Ya siz öleceksiniz ya biz

Polat Öztürk (28) ise emniyet ifadesinde “Bu kişiler ile aramızda husumet var. Dükkanımıza çökmeye çalışıyorlar. 20’ye yakın şikayetimiz söz konusu. Olaydan önce, karşı taraftan biri, bize yönelik ‘Ya siz öleceksiniz ya biz’ diyerek tehdit etti. Olayların fitilini ateşleyen kişi ise Gürsel Korkular oldu. Bu kişi, biz olay sonrası kelepçeli yerde yatar vasiyette bekletildiğimiz esnada polisi aşarak bizleri darp etti” şeklinde ifade verdi.

Suçlamaları kabul etmediler

Cuma Korkular’ın yanı sıra Mustafa, Mahmut, Gürsel, Yasin ve Enes Korkular’ın da olduğu çok sayıda kişi, kendilerine yönelik suçlamaları kabul etmedi. Bu kişiler, aralarında husumet bulunan Öztürk kardeşlerin kendilerini küfrettiklerini öne sürdü.

Gün gün ‘Beyazıt çatışmasına’ götüren süreç

17 Eylül 2019: Aralarında Mahmut Yeşildağ, Mustafa, Yasin, Mehmet ve Remzi Korkular, Orhan Öğüce ile Salih Gelener’in de aralarında olduğu 40-50 kişilik grup Öztürk kardeşlere ait dükkânın önüne gelerek “Burada ya siz öleceksiniz ya biz” diyerek işyerindekileri tehdit etti. Yargılama sürüyor. Öğüce ve Gelener’er 2 yıl 6’ar ay hapis cezası aldı.

25 Eylül 2019: Timur M. Öztürk (22), parfüm şişeleri ile Mehmet, Ramazan ve Yakup Yeşildağ tarafından darp edildi. Beyin kanaması geçiren genç 11 gün komada kaldı. Sanıklar ceza aldı.

21 Nisan 2021: Ömer Demir ve oğlu Eyüp Can Demir, Polat Öztürk’e önce küfretti sonra tehdit etti. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

27 Nisan 2021: Polat Öztürk’e hakaret eden Mahmut ve Remzi Korkular, dakikalar sonra bu kişiyi sokak ortasında darp etti. Bu olaydan saniyeler sonrası Mustafa ve Yasin Korkular, iş yeri önündeki tezgâhları dağıttı. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

12 Haziran 2021: Mustafa Korkular, Polat ve Kerim Öztürk kardeşlere hitaben “Herkes bundan böyle akıllı olacak” dedikten sonra yüksek sesle istediği silahını istedikten sonra beline taktı. Soruşturma sürüyor.

17 Haziran 2021: Mustafa Korkular, sokakta karşılaştığı Polat Öztürk’e küfretti. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

23 Haziran 2021: Mustafa Korkular ve beraberindeki 10-15 kişi, dükkanına gitmeye çalışan Kerim Öztürk’ü aralarına alarak küfretti. Bu kişiler saniyeler sonra Öztürkler’e ait dükkânın camlarını kırarak ürünleri yerlere attı. Kerim Öztürk bu esnada. Mustafa Korkular’ı silahla yaraladı.

25-28 Haziran 2021: Mahmut ve Remzi Korkular, Öztürkler’e ait işyerinin kameralarını iki ayrı gün kırdı. Aynı olay 17 Ağustos 2021 ile 6 Eylül 2021’de tekrarlandı. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

6 Ağustos 2021: Korkular ailesine mensup kişilerin yanı sıra akrabaları olan Yeşildağlar’ın da aralarında olduğu 30-40 kişilik grup Öztürk’e ait dükkânın önüne gelerek “Size burada ekmek yok. Sizi vururuz” diyerek dükkandakileri tehdit etti. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

11 Ağustos 2021: Mehmet, Mustafa, Yasin ve Remzi Korkular, Öztürkler’e ait dükkânın önüne gelerek işyerindeki kişileri tehdit etti. Mustafa Korkular belindeki silahı göstererek “Sizi öldüreceğim, bizde yatacak adam yok” diyerek tehdit etti. Olaya ilişkin soruşturma sürüyor.

.

Takipsizlik kararından 2 ay sonra çatışma yaşandı

Olayla hiçbir ilgisi bulunmayan bir kişinin ölümüne çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan olayların sürpriz olmadığına işaret eden Av. Hadi Dündar “Müvekkillerin ne can ne mal güvenliği söz konusuydu. Hemen her gün olay yaşandı. Kimi gün müvekkiller darp edildi kimi gün silahla tehdit edildiler. İşin kötü yanı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, o gün olaya karışanların da aralarında olduğu 20 kişiyi mercek altına aldı. Ancak savcılık bu kişilere yönelik 30 Mart’ta takipsizlik verdi Bu karardan sonra da o günkü dehşet durum yaşandı” diye konuştu.