Muhalefet bastırdı: 15 Temmuz gazilerine ve şehit yakınlarına ödemeler yapılıyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP, gaziler ve şehit yakınları için 300 milyon TL yardım toplanmış fakat 4 yıl boyunca ödenmemişti. O dönem Kılıçdaroğlu, toplanan paraların hesabını sormuş ve Nisan 2020'de ilk ödemeler gerçekleşmişti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Nisan 2021 17:23
Muhalefet bastırdı: 15 Temmuz gazilerine ve şehit yakınlarına ödemeler yapılıyor

15 Temmuz 2016'daki FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında, şehit yakınları ve gaziler için AKP iktidarı bir bağış kampanyası başlatılmıştı. Paraların toplanıp dağıtılması için Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı kurulmuştu. Paranın bu vakıf aracılığıyla değerlendirileceği iddia edilmiş ama vakfın kuruluşunun bile tamamlanmadığı hatta bir merkezinin bile olmadığı tartışmalara neden olmuştu. 

Kılıçdaroğlu toplanan paraların hesabını sormuştu 

O günün parasıyla 100 milyon dolara tekabül eden 300 milyon liradan fazla bağış parası toplanmış ve aradan 5 yıla yakın zaman geçmesine rağmen paranın şehit ne de gazi yakınlarına gönderildiğine ilişkin kayıt bulunamamıştı. Bunun üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her hafta partisinin grup toplantısında söz konusu bağış kampanyasını gündeme getirmiş ve paraların nereye gittiğini sormuştu. Duruma gaziler ve şehit yakınları tepki göstermişti. 

Şimdi aylık 1500 TL ödenecek 

Bugün ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu 15'inci toplantısının Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirildiği anımsatıldı.

İlk ödemeler Nisan 2020'de başladı 

AA'da yer alan açıklamada, Vakıf Yönetim Kurulu'nun söz konusu toplantısında aldığı kararlara yer verildi. Buna göre, Nisan 2020'den bugüne kadar 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerine ödenen aylık 1000'er liralık destek 1500 liraya çıkarıldı.

Toplantıda ayrıca 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerine dini bayramlarda 1000'er lira destek verilmesinin yanı sıra 15 Temmuz'a ithafen iki ayrı ödeme olacak şekilde toplam 3 bin lira ödeme yapılması kararı alındı.

15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerine Vakıf tarafından Nisan 2020'den bugüne kadar 12 ödeme yapılırken, sağlanan toplam destek 35 milyon lirayı aştı"

15-temmuz-gazileri-ve-sehit-yakinlarindan-bakanlik-onunde-eylem.jpeg

Fotoğraflar: Arşiv- 9 Haziran 2020

Gaziler ve şehit yakınları Erdoğan'ın sözlerini hatırlatmıştı 

15 Temmuz 2016'daki FETÖ darbe girişimi sonrası, şehit yakınları ve gaziler için toplanan paraların aradan geçen 4 yıla rağmen dağıtılmadığını ve kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını belirten 15 Temmuz gazileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde toplanarak eylem yapmıştı. 

“Bizler 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler olarak hiçbir konuda pozitif ayrımcılık talep etmiyoruz. Aziz milletimiz bilsin ki; 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler olarak bizler ilgili kurumlar tarafından adeta 2. sınıf şehit yakını ve gazi muamelesi görmekteyiz” diyen gaziler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Gazilere yapılan yanlışlar şahsıma yapılmıştır” sözlerini hatırlattılar.

300 milyonu son kuruşuna kadar istediler 

Ayrıca gaziler ve şehit yakınları, 15 Temmuz sonrası kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı'nın tarafından devletin kasasında olduğu açıklanan 300 milyon TL’nin ivedilikle son kuruşuna kadar muhataplarına dağıtılmasını istediler.