Hakkında soruşturma başlatılan Başarır: Savcı, söylemediğim bir cümleyle soruşturma başlattı

Katıldığı bir televizyon programında Tank Palet Fabrikası’nın Katarlılara satılmasını eleştirdiği için hakkında resen soruşturma başlatılan Başararır "Konuşan, eleştiren, hak arayan insanlar susturulmak isteniyor" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Kasım 2020 09:31
Hakkında soruşturma başlatılan Başarır: Savcı, söylemediğim bir cümleyle soruşturma başlattı

halktv.com.tr Haber Merkezi

Katıldığı bir televizyon programında Tank Palet Fabrikası’nın Katarlılara satılmasını eleştiren CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında resen soruşturma başlatıldı. Halk TV’ye konuşan Başarır, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” gerekçesiyle açılan soruşturmaya ilişkin şunları söyledi:

“Savcının, söylemediğim bir cümleyi kullanarak, pazar günü soruşturma açarak asıl adaleti aşağıladığını görüyorum. Benim ağzımdan ‘Türk Ordusu satılmış’ cümlesi çıkmış mı? 'Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan bir fabrikayı, orduya bağlı bir fabrikayı Katar’a sattınız' dedim. Bunun Tank Palet Fabrikası olduğunu söyledim. Konuşmamın devamında Mehmetçiği ve askeri kast etmediğimi söyledim ama savcı ve MSB ne acıdır ki bu ülkede trollerin ağzıyla, sahte tweetlerin söylemiyle pazar günü soruşturma açıyor. Benim alnım açık, elinden geleni ardına koymasın. Konuşan, eleştiren, hak arayan insanlar susturulmak isteniyor. Bunu önce troller yapıyor. Trollere Cumhurbaşkanlığının kadrolu bürokratları katılıyor. Benim videom açık, ne söylediğim açık. ‘Türk ordusu satılmış’ cümlesi varsa hiç sözüm yok. Yoksa o savcıya çok sözüm olacak.”

Ne olmuştu?

Habertürk TV’de yayımlanan Eren Eğilmez’in sunduğu Gerçek Fikri Ne adlı programda CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Tank Palet’in Katar’a satılmasına tepki göstererek, “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum; 20 milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 milyon dolara satılmış…” ifadelerini kullandı. Bunun üzerinde stüdyoda bulunan kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir “Hangi ordu satılmış” diye sorarken, Ali Mahir Başarır “Tank Palet ordu değil mi?” diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter hesaplarından paylaşımda bulunarak Başrarır’a tepki gösterdi.

Dün gece yayınlanan programın ardından, bugün (29 Kasım 2020) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başarır hakkında 301. Madde’den (Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama) re’sen soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Katıldığı bir televizyon programında 'Türk ordusu satılmış' diyen 27. Dönem Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK'nin 301. maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama suçlarından resen soruşturma başlatılmıştır."

301. Madde nedir?

“Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama 

Madde 301 - (Değişik: 30/4/2008-5759/1 md.)

Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.
Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır.”