Yurttaş peyniri gramla almaya başladı: 5 kişilik aile 100 gram peynir alıyor

Yurttaş peyniri gramla almaya başladı: 5 kişilik aile 100 gram peynir alıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli'de pazarı ziyaret etti. Süt ürünleri satan bir pazarcı, yurttaşın kilosu 30 lira olan peyniri ancak gramla alabildiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Tavas ilçesindeki Nikfer pazarında, pazarcıları ve kahveci esnafını ziyaret etti, sorunlarını dinledi. Pazarda süt ürünleri satan bir esnaf, vatandaşın alım gücünün düştüğünü, yurttaşın kilosu 30 lira olan peyniri ancak gramla alabildiğini söyleyerek, "100 gram benim bir lokmalık peynirim yani, bir oturuşta yerim yani. Beş kişilik aile alıyor bunu" dedi.

Karaca ile peynir satıcısının diyalogu şöyle oldu: 

Peynir satıcısı: Beş lira (TL) aynı beş lira, siz bilirsiniz yani Meclis’te dile getirirseniz.

Karaca: Eskiden beş liralık peynir ne kadardı?

Peynir satıcısı: Beş liralık peynir bundan önce, 10 liraydı kilosu. Yarım kilo alıyorlardı. Beş liralık, şimdi şu kadarı kaldı( eliyle ölçüyü göstererek), hala beş liralık alıyorlar.

Karaca: Yani artık böyle gram gram mı peynir satıyorsunuz.

Peynir satıcısı: Gram gram. Şu an tereyağı olmuş 55-60 lira. Vatandaş nasıl alsın bunu? Bir günlük yeğmeyesi 100 lira, adam yarısıyla bir tane tereyağı alamıyor. 100 lira çıktığında, 7 kilo tereyağı 100 liraydı.

Karaca: Peynirin kilosu kaça?

Peynir satıcısı: Peynir 30 lira.

Karaca: Vatandaş geldi mi 100 gram 50 gram böyle mi alıyor.

Peynir satıcısı: Evet. 100 gram 200 gram alıyor. 100 gram benim bir lokmalık peynirim yani, bir oturuşta yerim yani. 5 kişilik aile alıyor bunu.