Yomra Belediye Başkan Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı

Trabzon Yomra Belediye Başkanı İYİ Partili Mustafa Bıyık belediye binası önünde silahlı saldırıya uğradı. Saldırıdan yara almadan kurtulan Başkan Bıyık, 'Kendimize göre şüphelerimiz var, emniyetle paylaşacağız' dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Haziran 2021 17:47

Trabzon'un Yomra ilçesi Belediye Başkanı İYİ Partili Mustafa Bıyık saat 08.30 sıralarında mesaiye başlamak üzere makam aracıyla Yomra Belediye binasına geldi. Bu sırada yolun karşısında duran ve üzerinde siyah kapüşon bulunan 17-18 yaşlarında bir genç, silahla Başkan Bıyık'ın bulunduğu yere doğru 5 el ateş etti.

c8f242b223899e0be81ec8cd7650680b.jpg

4 kurşun belediyenin camlarına bir kurşun ise yakındaki banka ATM'sine isabet etti. Başkan Mustafa Bıyık'ın yara almadığı saldırı sonrası saldırgan yaya olarak koşarak bölgeden uzaklaştı.

'Kendimize göre şüphelerimiz var'

Yomra Belediye Başkanı Bıyık saldırı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Belediye önünde aracından inerken telefonla görüşme yaptığını dile getiren Bıyık, "Çok da konunun farkına varmadım. Sadece silah sesi ile karşımdaki camın patladığına şahit oldum. Geriye döndüğüm sırada fail kaçıyordu. Konuyla ilgili çok farklı bir bilgi sahibi değilim. Biz de bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Bıyık, bir gazetecinin herhangi bir tehdit alıp almadığına ilişkin sorusu üzerine, "Bariz bir durum var ama kendimize göre şüphelerimiz var. Şu anda emniyetle paylaşacağız inşallah" dedi.

 

 

Meclis toplantısında neler yaşanmıştı?

Yomra Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında, belediyeye ait benzin istasyonunun satışı için Başkan Mustafa Bıyık’a yetki verilmesi oylamasında AKP’li Tülay Adanur, grup kararına uymayarak İyi Partili meclis üyeleriyle birlikte 'evet' oyu kullanmıştı. 

Oylama sonrası önce AKP Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur istifa etti. Adanur'un ardından Yomra Belediye Meclisi'ndeki 5 AKP’li üye de ortak açıklama yaparak partilerinden istifa ettiklerini duyurmuştu. 

Trabzon Valisi ziyaret etti 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli olay yerine gelerek Bıyık'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Belediye binasına isabet eden kurşunların, olay yeri inceleme ekipleri tarafından incelendiğini belirten Ustaoğlu, "Çok şükür Belediye Başkanımıza isabet eden herhangi bir mermi yok. Tüm ekiplerimiz şu an detaylı bir şekilde olayı inceliyor. İnşallah en kısa sürede faili bulacağız" dedi.

Ustaoğlu, görgü tanıklarının ifadesine başvurulduğunu, olay yerinin etrafındaki kamera kayıtlarının incelendiğini ifade ederek, "Tüm detaylarıyla arkadaşlarımız incelemeleri yapıyor. İnşallah en kısa sürede faili bulacağız. Kimlikle ilgili net bir bilgi yok şu anda. Tekrar başkanımıza geçmiş olsun diyorum" diye konuştu.

 

5857e803aae90b9ae2cc9be05411b868-001.jpg
 

65e2040be4b2868e934494a50bd1f4db.jpg

AA/DHA