Van'da Gerilim Yükseldi, Polis Biber Gazı İle Dağıttı

Seçim Kurulu, Zeydan'ın seçilme yeterliliğinin olmadığına hükmetti ve mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi. Bu kararın ardından Van'da tansiyon yükseldi.

Türkiye'de hafta sonu yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediyesi'nde DEM Parti adayı Abdullah Zeydan, oyların %55,48'ini alarak birinci sırada tamamladı. Fakat seçimden hemen önce Zeydan'ın memnu hakları mahkeme kararıyla geri alındı.

Mahkeme kararının seçimden 2 gün önce, 29 Mart Cuma günü başsavcılık talebi üzerine verildiği belirtildi. DEM Partisi karara itiraz etti ve itiraz süreci beklenmeden Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ulaştırıldı.

Van İl Seçim Kurulu, Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığını oy çokluğuyla kararlaştırdı ve mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine hükmetti.

Bu karar Van'da tansiyonu yükseltti. Abdullah Zeydan ve partilileri protesto gösterileri düzenlerken, polis ekipleri gaz bombalarıyla müdahale etti. Kalabalık gruplar bölgede sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Yaşanan gerginlik cep telefonu kameralarına yansıdı.