Uzmanından 'kazein' uyarısı: 'İçinde bir damla süt olmayan peynirler piyasada cirit atıyor'

Uzmanından 'kazein' uyarısı: 'İçinde bir damla süt olmayan peynirler piyasada cirit atıyor'
Süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışını değerlendirirken Prof. Harun Raşit Uysal, "Bu imkansızlık sahte ürünler için büyük bir piyasa yaratıyor. Piyasada içinde bir damla süt olmayan, kazein maddesinden üretilen peynirler satılıyor" dedi.

Marketlerde 1 litre tam yağlı taze sütün market fiyatı 9 lirayı aşıyor. Ezine peynirinin kilo fiyatı ise 70 ila 90 TL'leri buluyor. 

Ege Üniversitesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Harun Raşit Uysal, "Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu bugün bir asgari ücretli 70 TL'ye peynir, 9 TL'ye süt alabilir mi? Bu imkansızlık sahte ürünler için büyük bir piyasa yaratıyor. Piyasada içinde bir damla süt olmayan, kazein maddesinden üretilen peynirler satılıyor" dedi.

Kazein ile peynir tadı yapılıyor 

Kazein maddesi ile su ve margarinle birleştirilip içinde hiç süt olmayan ama peynir tadında ürün üretiliyor.

thumbs-b-c-de0bd33f7cf2681ace7715f503e44705.jpg

'Tereyağı görüntüsünde ama yüzde 70'i margarin'

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, üretici Cemal Torun, sahte üretimin arttığını belirterek "29 TL'ye Erzincan peyniri diyerek, Siverek peyniri diyerek satıyorlar, bu ürün yerinde 50 TL, böyle bir fiyat olabilir mi?" dedi. Torun bazı üreticilerin 'tereyağı görüntüsünde' ama yüzde 70'i margarin yağları ucuz fiyata satışa sunduğunu anlattı.

'Serbest piyasa ekonomisi, serbest soygun düzeni haline geldi'

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da “Piyasada denetim yok, düzenleme yok. Serbest piyasa ekonomisi, serbest soygun düzeni haline geldi"  ifadesini kullandı.

'Tarihi geçmiş peynirleri toplayıp kalıba döküyorlar'

Vatandaşın artan fiyatlar nedeniyle uygun fiyatlı ürün peşine düşerken sahtekarların ağına takılmasının çok kolay olduğu ifade ediliyor. Prof. Uysal, tarihi geçmiş peynirleri toplayıp, kalıplara döküp satanlar olduğunu belirterek, "Sahtekarlıkta ciddi artış var" dedi.

Fotoğraflar: AA

 

Etiketler :