Üzerine ağaç devrildi, belediyeden tazminat kazandı

Üzerine ağaç devrildi, belediyeden tazminat kazandı
İzmir'de bir parkta üzerine ağaç devrilmesi sonucu yaralanan kadının açtığı davada mahkeme, belediyenin 40 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme kararında kadının "keyfi bir sebeple değil sağlık hizmeti alabilmek için dışarıya çıktığı"nı belirtti.

Annesinin göz ameliyatı nedeniyle Şubat 2020'de İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giden Hatice İnce, hastane dönüşünde acil servis karşısındaki parktan geçerken üzerine ağaç devrilmesi sonucu boynundan yaralandı.
İnce, mağduriyet nedeniyle Karabağlar Belediye Başkanlığına 10 bin lira maddi, 40 bin lira da manevi tazminat davası açtı.
İzmir 5. İdare Mahkemesi, 28 Eylül'de görülen duruşmada olayın idarenin kusuruyla meydana geldiğine hükmederek davacıya 40 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi, maddi tazminat talebini ise reddetti.

'Keyfi değil, mecburi dışarı çıktı'

Mahkeme, kararında olay günü İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünün 'rüzgâr ve fırtına uyarısı yaptığı ancak davacının keyfi bir sebeple değil sağlık hizmeti alabilmek için dışarıya çıktığı' belirtilerek rüzgârın etkisiyle ağacın devrilmesi sonucu davacının boynunda kırık oluştuğu, basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede yaralandığı ifade edildi.

'Elem ve ıstırabın kısmen de olsa giderilmesi amacı taşındı'

Ağacın devrilmesinde davalı idarenin sorumluluğu ve hizmet kusurunun bulunduğu sonucuna varıldığının ifade edildiği kararda, şunlar kaydedildi:

"Bu saptamalar dikkate alındığında bakım görevinin gereği gibi yerine getirilmemesinden dolayı meydana gelen olay nedeniyle ortaya çıkan zararın, davalı idarenin hizmet kusurundan kaynaklandığı sonuç ve kanaatine varılmış olup bu zararın davalı idarece tazmini gerekeceği kuşkusuzdur. Bu kapsamda davacının davalı idarenin hizmet kusuru nedeniyle üzerine ağaç devrilmesi ve buna bağlı olarak basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek ölçüde yaralanması nedeniyle duyduğu elem ve ıstırabın kısmen de olsa giderilmesi amacıyla davacının tazminat talebi yerinde görülerek 40 bin lira manevi tazminatın davalı idarece davacıya ödenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır."

Kararda davacının olay nedeniyle çalışamadığı tarihlere ilişkin sosyal güvenlik primi ödemelerinin yapıldığı, gelirden yoksun kaldığı iddiasını ispatlar nitelikte belge sunmadığı dikkate alınarak maddi tazminat talebinin reddedildiği de belirtildi.

Karar istinafa taşındı

Öte yandan Karabağlar Belediyesinin tazminat bedelini davacıya ödediği, kararı istinafa taşıdığı da öğrenildi.

Kaynak:AA

Etiketler :