Uyuz gölü alarm veriyor

Sivas'ta uyuz hastalığına iyi geldiğini düşünülen ve hastaların yaz-kış akın ettiği Uyuz gölü, düşen su seviyesi ile endişelendirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2021 14:43

Sivas kent merkezine 45 km uzaklıkta bulunan Gümüşdere köyü sınırları içerisinde bulunan Uyuz gölünün, uyuz başta olmak üzere sedef ve egzama gibi birçok hastalığa da iyi geldiği düşünülüyor. Göl, yaz ve kış aylarında da hastaların akınına uğruyor. Göl suyu her geçen yıl biraz daha azalıyor.

'Su seviyesinin azalması endişelendiriyor'

Gümüşdere eski muhtarı Veli Karavelioğlu, "Suyun derinliği önceden, suyun önü açılmadan önce 7-8 metre derinliği vardı. Şimdi önünü açtık tarları sulanıyor. Şu an 5-6 metre anca var” dedi.

aw352710-01.jpg
 

'Tavsiye üzerine geldik'

Vahdettin Erol, göle tavsiye üzerine geldiklerini söyleyerek, “Gümüşdere’ye bağlı ‘Uyuz Çermiği’ olarak biliniyor burası. Şu an Türkiye’de çok bilinen bir yer olmamakla birlikte birçok hastalığa iyi geliyor. Egzamaya, kaşıntıya, deri hastalıklarına iyi geliyor. Bizde tavsiye üzerine geldik, bende uyuz olduğundan değil ama Sivas’ta yüzülecek yer yok, yüzmek için geldik biz” dedi.


'Turizme kazandırılması bekleniyor'

Köy sakinlerinden Bekir Bozkaya da gölün korunması gerektiğini belirterek, “Bu su Gümüşdere köyünde bulunuyor, kaşıntıya iyi geliyor. Buranın turizme kazandırılması gerekiyor. Bugün yaklaşık 100-150 araç geldi. Sadece erkekler değil bayanlar da geliyor buraya. Buraya bayanlar geliyor giriyor ve erkekler de aynı yere giriyor. Bunun için bayanlar için, erkekler için ayrı yer yapılması gerekir. Turizme kazandırılması için buraya bir an önce el atılmasını istiyoruz” dedi.

İHA