Tuzla Piyade Okulundaki İhracın Gerekçesi Belli Oldu! Disiplinsizliğe Müdahale Ederken Disiplinsizlik Yarattılar

Tuzla Piyade Okulundaki İhracın Gerekçesi Belli Oldu! Disiplinsizliğe Müdahale Ederken Disiplinsizlik Yarattılar
Tuzla Piyade Okulu'nda Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlerle ortaya çıkan ihraçların gerekçesi belli oldu. DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre gerekçeli kararda disiplinsizlik itirafı yer aldı.

Tuzla Piyade Okulu'nda Atatürk fotoğrafı takmak istemeyen teğmenlerle, onlara müdahale eden öğrencilerin kavgası 7 ihraçla sonuçlandı.

DW Türkçe'den Alican Uludağ, Tuzla Piyade Okulu'ndaki ihraçlarla ilgili gerekçeli karara ulaştı.

Gerekçeli kararda bu teğmenlerin askeri disiplin ve atmosferi ağır bir şekilde zedeledikleri öne sürüldü, teğmenlerin disiplinsizliğe yetkileri olmaksızın müdahale etmek şeklindeki eylemlerinin başka disiplinsizliklere neden olduğu savunuldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nun 18 Ocak 2024'te verdiği ihraç kararının gerekçesi taraflara tebliğ edildi.

tuzla-piyade-okulu2.jpg

ALLAH GİBİ TAPTIĞINIZ ŞEYHLER

Kararda, bu teğmenin Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen A.A.'nın koğuşunun kapısına üç adet, içine de bir adet Atatürk fotoğrafı astığı belirtildi. Ayrıca Ö.S.'nin "KHO 174. Dönem Mezunları" adlı Whatsapp grubunda "Allah gibi taptığınız şeyhler…" ifadelerini kullanarak hakaretlerde bulunduğu aktarıldı.

tuzla-piyade-okulu1.jpg

"DİSİPLİNSİZLİĞE MÜDAHALE ETMEK DE DİSİPLİNSİZLİK"

Piyade Teğmen Ö.S.'nin, Atatürk fotoğrafı takmama tartışmasında birlikte hareket eden teğmenler M.F.Ş., A.A. ve F.A.'ya karşı birlik, beraberlik ve askeri disiplini bozacak şekilde eylem sergilediği belirtilen kararda, bu eylemin, TSK'nın ilgili mevzuatına göre şekillenen ve temeli mutlak itaat ve disipline dayanan meşru hiyerarşik yapısına zarar verdiği iddia edildi. "Ö.S. ile birlikte adı geçen diğer personelin, mevzuatın tayin ettiği usulleri aykırı bir şekilde, disiplinsizliğe yetkileri olmaksızın müdahale etmek şeklindeki eylemlerinin başka disiplinsizliklere ve adli suçlara sebebiyet verdiği" öne sürülen kararda, şu değerlendirme yapıldı:

tuzla-piyade-okulu.jpg

"Ayrıca 10 Kasım ve 13 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşen olaylarda adı geçen diğer personelin disiplin amirlerine mevzuattaki usul ve esaslara uygun olarak iletilmesi gereken, ilgililerin şikayet konusu tavır, davranış veya söylemleri ile ilgili olarak, bir kısım personel ile birlikte askeri hiyerarşi ve mutlak disiplin anlayışının dışına çıkarak mevzuata ve hukuka aykırı tedbirler alma gayreti içerisine girdiği ve bu şekilde birlik içerisindeki disiplin ve askeri atmosferin ağır bir biçimde zedelenmesine sebebiyet verdiği değerlendirilmiştir."

Etiketler :