Türkiye’nin İlk Glütensiz Gıda Fabrikası Açılıyor

Türkiye’nin İlk Glütensiz Gıda Fabrikası Açılıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), glütensiz gıda fabrikasını açmaya hazırlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), çölyak ve fenilketonüri hastaları ile glüten hassasiyeti olanlar için müjde niteliğinde bir adım atıyor. Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası'nın ikinci etap çalışmaları kapsamında kurulacak yeni tesiste, Türkiye'nin ilk seri glütensiz gıda üretim hattı kurulacak.

Yakın zamanda hizmete girecek bu modern tesis, glütensiz ekmek, un, kurabiye, makarna ve daha pek çok ürün çeşidi üreterek, glütensiz ürünlere erişimi kolaylaştıracak ve yurt dışından ithal ürünlere olan bağımlılığı azaltacak.

1-003.jpg

DAHA UYGUN FİYATLI VE BOL ÇEŞİTLİLİK

İBB Halk Ekmek, glütensiz ürünlerin daha uygun fiyatlı olması için de çalışmalara devam ediyor. Fabrika üretimi ile birlikte glütensiz ürünlerin maliyetinin düşmesi ve daha fazla ürün çeşidinin sunulması hedefleniyor.

Çölyak hastaları, glütensiz beslenmek zorunda olan bir hasta grubu. Bu hastalar için glütensiz ürünlere erişim oldukça önemli. İBB'nin bu adımı, çölyak hastalarının daha sağlıklı ve rahat bir şekilde beslenmelerine imkan sağlayacak.

glutensiz.webp

TÜRKİYE'DE BİR İLK

İstanbul'da kurulacak bu tesis, Türkiye'nin ilk seri glütensiz gıda üretim hattına sahip olacak. Bu sayede Türkiye'de glütensiz gıda üretimi önemli ölçüde artacak ve bu alandaki dışa bağımlılık azalacak.