Türkiye'de Hıdırellez coşkuyla kutlandı

Türkiye'de Hıdırellez Bayramı konserler ve şenlikler eşliğinde kutlanıyor. İzmir'de Roman yurttaşların Kakava kutlamalarıyla başlayan Hıdırellez, Edirne'de 1'inci Hıdırellez ve Dallık Şenliği kapsamında konserlerle kutlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 10:28

İzmir'de, baharın müjdecisi Hıdırellez yüzlerce kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı. Roman vatandaşların yanı sıra çok sayıda kişinin yoğun ilgi gösterdiği Hıdırellez şenliği son derece renkli geçti.

izmirde-hidirellez-coskuyla-kutlandi-9538-dhaphoto4.jpg

Konak ilçesi Tepecik İşçiler Caddesi'nde bir araya gelen yüzlerce kişi baharın müjdecisi Hıdırellez'i kutladı. Roman vatandaşların yanı sıra birçok vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği Hıdrellez şenliğinde yakılan ateşin üstünden atlanıldı. Müzik eşliğinde oynayan vatandaşlar renkli görüntülere sahne oldu. Bereket ve bolluğun sembolü olan Hıdırellez kutlamalarında vatandaşlar dilek tuttu, baharın gelişini kutladı.

izmirde-hidirellez-coskuyla-kutlandi-9538-dhaphoto8.jpg

Edirne

Edirne’nin Keşan ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla belediye tarafından düzenlenen 1'inci Hıdırellez ve Dallık Şenliği kapsamında pop müzik şarkıcısı Yonca Lodi ve klarnet sanatçısı Serkan Çağrı konser verdi.Konser öncesi sahneye çıkarak konuşma yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şenliğin hayırlı olmasını dileyerek, "Pandemide evlere kapandınız, bir araya gelemediniz, sokağa çıkamadınız. Bu herkes için zordur ama Keşanlılar için daha da bir zordur. Çünkü Keşanlı’nın ruhu neşelidir, canlıdır, yüreği coşkuludur. Şarkıyı severiz, neşeliyiz. Biz hiç kimseye benzemeyiz. Onun için biliyorum ki etkinlikleri çok özlediniz. Şarkı söylemeyi, dans etmeyi, paylaşmayı sabırsızlıkla beklediniz. Şimdi vakit geldi. 3 gün boyunca eğlenmeye hazır mısınız?” dedi.

a6c71045c9b219827ea539f9e7b47bee.jpg

Daha sonra pop müzik şarkıcısı Yonca Lodi ve klarnet sanatçısı Serkan Çağrı sahne aldı. Yonca Lodi ve Serkan Çağrı, birbirinden güzel şarkılar seslendirdi. Konsere katılan çok sayıda kişi zaman zaman sanatçıya eşlik etti.

Hıdırellez nedir?

Türkiye'de 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece kutlanan Hıdrellez Bayramı Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak da adlandırılır.

Hıdırellez ya da Hıdrellez, diye isimlendirilen bayram, Anadolu ve Balkanlar'da, Orta Asya ve Orta Doğu'da kışın bitmesiyle baharın gelişi için kutlanan bayramdır.

8 Kasım'dan başlayıp 5 Mayıs'a dek süren kış günlerinin geride kalması anlamını taşıyan Hıdırellez Bayramı kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir. 6 Mayıs'tan başlayıp 7 Kasım'a kadar olan süre ise Hızır Günleri adıyla bilinir.

KAYNAK: DHA