Türkiye'de Alarm! Kış 'Yoğun Bakıma' Alındı!

Türkiye'de Alarm! Kış 'Yoğun Bakıma' Alındı!
Türkiye'de etkili olan soğuk hava yerini pazartesi günü itibarıyla bahar havasına bıraktı. Şubat ayı boyunca sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenirken Hava Forum, sosyal medya hesabından kritik bir paylaşım gerçekleştirdi. Yapılan paylaşımda şubat ayında görülen 'ekstrem ılık' havanın alarm niteliğinde olduğu belirtilerek "Kış yoğun bakıma alındı" denildi.

Bir süredir etkili olan soğuk hava haftanın yeni gününde yerini bahar sıcaklıklarına bıraktı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre şubat ayı hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyredecek.

Ancak şubat ayında 'ekstrem ılık' sıcaklıklar alarm niteliğinde. Hava Forum, Twitter (X) hesabından mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklarla ilgili kritik bir paylaşım gerçekleştirdi.

"KIŞ YOĞUN BAKIMA ALINDI"

"Kış yoğun bakıma kaldırıldı" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Bahar modundayız kış yoğun bakım ünitesine alındı. Ülkemizin içinde bulunduğu durum iklimsel olarak alarm veriyor. Belediyeler bu konuyu gündeme almalı, seçim çalışmalarında iklim değişikliğine ve buna yönelik projelere de yer vermeli..."

sicaklik.jpeg

SICAKLIK ARTIYOR

Meteoroloji tahminlerine göre bu ay sıcaklıklar bazı kentlerde 20 dereceye kadar ulaşacak. Şubat ayında sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde seyredecek. İstanbul, Ankara ve İzmir'de cuma gününe kadar yağış beklenmiyor. İstanbul'da sıcaklık hafta sonuna kadar 17 derece yükselecek.

sicak2.jpg

ÇIĞ VE FIRTINA UYARISI!

Öte yandan Meteoroloji denizlerde fırtına beklendiğini kaydederek, "Orta Ege'de rüzgarın, yarın (08.02.2024 Perşembe) öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybetı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, aynı gün akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir" uyarısını yayımladı. Doğu için çığ tehlikesine karşı uyaran Meteorolojinin tahmini şöyle:

"Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

thumbs-b-c-d429a9379e624f66a4315babd6a6cae8.jpg