Halk TV Canlı Yayın
Trump'tan ABD'deki ara seçimlerine ilişkin açıklama
ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların önemli isimlerinden Nancy Pelosi’nin Temsilciler Meclisi Sözcüsü olması gerektiğini belirterek, gerekirse kendisine destek vereceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Kongre ara seçimlerinin sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada "bugün cumhuriyetçiler için büyük bir gün" dedi. Trump seçim yarışında medya desteği olmadığının altını çizerek "alın akıyla çıktık" ifadelerini de kullandı.

Cumhuriyetçi Parti’nin seçimlerden başarıyla çıktığını söyleyen Trump, "Obama ilk ara dönem seçimlerinde 6 koltuk kaybetmişti” dedi. Trump ayrıca, '10 oy almazsak önergelerimiz geçmeyecek' ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, TSİ 20.00'da Beyaz Saray'da seçim sonrası ilk basın konferansını düzenleyeceğini duyurmuştu.

TRUMP'TAN PELOSİ'YE DESTEK

Trump konuşmasında "bugün cumhuriyetçiler için büyük bir gün" ifadelerini kullanırken Demokratların önemli isimlerinden Nancy Pelosi’ye desteğini yineledi.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda da, ABD Temsilciler Meclisi'nde sözcülük görevine, Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Pelosi’nin gelmesi gerektiğini ifade etmişti.

Trump, paylaşımında, "Adil olmak gerekirse Nancy Pelosi , Demokrat Partililer tarafından Temsilciler Meclisi Sözcüsü olarak seçilmeyi hak ediyor. Eğer Demokratlar kendisine zorluk çıkarırsa kendisine Cumhuriyetçi oylardan destek veririz, hak ediyor." ifadesini kullanmıştı.

TRUMP'A YÖNELİK SERT ELEŞTİRİLERİYLE BİLİNİYOR

Nancy Pelosi, Kongre seçimleri öncesinde ABD Temsilciler Meclisi'nde azınlıktaki Demokratların lideri pozisyonundaydı.

Demokratların Kongre’de sözcüsü olmak için en güçlü isim olarak öne çıkan Pelosi, Trump’a yönelik sert eleştirileriyle biliniyor.

ABD'de seçmenler dün, Kongrenin üst kanadı Senatodaki 35 sandalye ile alt kanadı Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti.

Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti Senato'daki çoğunluğunu korurken, Temsilciler Meclisi'nde üstünlüğü Demokratlar sağladı.