Erdoğan ve Bozdağ Arasında Krize Neden Olmuştu: Mahkemeden Çarpıcı Karar

Erdoğan ve Bozdağ Arasında Krize Neden Olmuştu: Mahkemeden Çarpıcı Karar
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen "Torba Kanun" ile Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarına yapılan zam birinci sınıf hakim ve savcılardan büyük tepki toplamıştı. Ancak konuya ilişkin açılan davada çarpıcı bir ara karar çıktı. Mahkeme yasal düzenlemenin iptali için dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Hakimler Savcılar Kanunu’na göre; Yargıtay ve Danıştay üyelerine ödenen ek tazminat memur aylıklarına uygulanan katsayısı 40.000 ek gösterge rakamı ile çarpılırken birinci Sınıf hakimler için ödenen ek tazminat memur aylıklarına uygulanan katsayı 15.000 ek gösterge rakamı ile çarpılıyor.

Askeri hakim yargıya başvurdu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda birinci sınıf askeri hakim statüsünde Hukuk Hizmetleri Başkanı olan Mehmet Yüzbaşıoğlu ise bu konuyu yargıya taşıdı. Kendi maaşının da Yargıtay ve Danıştay üyeleri için ek gösterge ve ek tazminat oranı üzerinden maaşının hesaplanarak ödenmesi talebiyle Ankara 25. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Dosya AYM’ye gidecek

Mahkeme Yüzbaşıoğlu’nun açtığı davaya ilişkin 18 Mayıs tarihinde bir ara karar oluşturdu. Kararda davacı gibi birinci sınıf olan hakimlerle Danıştay ve Yargıtay üyeliğine seçilen kişiler arasında ayrım yapılmaması gerektiğini, birinci Sınıf hakimlerinde Danıştay ve Yargıtay yeterliliğinin bulunduğunu bu nedenle ayrım yapılmasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtti. Yasanın iptali için dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

halktv.com.tr duyurmuştu

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen "Torba Kanun" ile Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarına 15 bin TL zam yapılması Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle aynı statüde olan birinci sınıfa ayrılmış hâkim ve savcılar düzenlemenin dışında bırakılmasına ilişkin perde arkasında yaşananları halktv.com.tr kamuoyuna duyurmuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve yardımcılar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelerek bu düzenlemeye karşı olduklarını belirtmişti. Bakan Bozdağ, “Şimdi biz Yargıtay ve Danıştay’a zam yapıyoruz. Ancak alt kademeye yapılmazsa bu durum tepki çeker. Sistemin yükünü ilk derecedekiler çekiyor. Bu düzenleme ile maaş rejim sistemi bozulacak, bu da sıkıntı olur. Lütfen bu düzenlemeyi onaylamayın, sıkıntı olur. Şimdi herkes beni suçlayacak. En kötü bakan olarak anılmak istemiyorum” demişti.

Kaynak:halktv.com.tr