The Times: AB, Erdoğan’a daha çok para teklif etti

The Times: AB, Erdoğan’a daha çok para teklif etti

İngiliz The Times gazetesi, AB liderleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesini yazdı. Gazete, "ABD, Erdoğan'a mülteci geçişini durdurmak için daha çok para teklif etti" yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ile Beştepe'de bir görüşme gerçekleştirdi.  

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün AB liderleriyle yaptığı görüşmee geniş yer ayırdı.

Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, görüşmenin 3 saat görüştüğü hatırlatılırken “Nadir görülen Ankara ziyaretinde 3 saat açıkça ve samimi bir şekilde görüştüler. Mülteci geçişini durdurmak için Türkiye’ye 6 milyar dolar verilen 5 yıllık anlaşmayı uzattılar ve daha fazla para verdiler” ifadesi yer aldı.

"Erdoğan’a zeytin dalı"

Gazete miktar telaffuz edilmediğini yazarken, “Bütün detaylar henüz kamuoyu ile paylaşılmadı fakat yakında Avrupa Birliği’nin Türkiye, Lübnan ve Ürdün’deki mülteciler için hazırladığı destek paketi açıklanacak” ifadesine yer verdi.

Uzun yıllardır AB-Türkiye ilişkilerinin gerilim dolu olduğuna dikkat çeken The Times, AB liderlerinin Erdoğan’a zeytin dalı uzattığını da yazdı. Gazete Michel ve von der Leyen’in ortak metninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yer almadığını da yazdı.

Türkiye, mültecileri geri almayı kabul etti 

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Mart 2016’da imzalanan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye, kıyılarından Yunanistan’a ve Avrupa’ya kaçak yollarla giden çoğunluğu Suriyeli olan mültecileri geri almayı kabul etmiş ve bunun karşılığında da para almıştı.