TCDD'den yandaş avukatlara metrekare başına kıyak

TCDD'den yandaş avukatlara metrekare başına kıyak
Birleşik Taşımacılık Sendikası İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol'un açıklamasına göre İBB yönetimi el değiştirdikten sonra İSKİ'den TCDD 1. Hukuk Müşavirliği'ne getirilen Ercan Atasever, kurumun dava ve icra dosyalarının takibi için dışarıdan 12 avukatla anlaştı. AK Parti'den yönetici ve milletvekili aday adayı olan bu avukatlar acele el koyma ve kamulaştırma davaları eliyle olağanüstü zenginleşecek.

Geçen yıla kadar İSKİ 1. Hukuk Müşaviri olan Ercan Atasever, belediye el değiştirince TCDD Genel Müdürlüğü’ne avukat olarak atandı. Atasever, kısa sürede TCDD 1. Hukuk Müşavirliği'ne getirildi. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirlikleri Yönetmeliği'ni değiştiren Atasever, bölge müşavirliklerini işlevsizleştirdi. Ardından 4 Mayıs 2021'de TCDD’ nin dava ve icra dosyalarının takibi için kurum dışından 12 avukatla sözleşme imzalandı.

halktv.com.tr'nin ulaştığı sözleşmenin dördüncü maddesine göre avukatların aylık ücreti 3 bin 405 TL olacak.

Metrekare başına para

Ancak avukatlar acele el koyma, kamulaştırma ve kamulaştırmasız el koyma davaları sayesinde servet sahibi olacak.

Sözleşmenin beşinci maddesine göre acele el koyma işleminde kurum, vatandaşa bir bedel teklif ediyor. Buna 'kıymet takdir bedeli' deniyor. Dava açıldıktan sonra mahkeme bilirkişi atıyor. Bilirkişi kamulaştırılan arazi için bir bedel takdir ediyor.

Bilirkişinin saptadığı bedelin kurumun teklif ettiğinden fazla olması halinde, yüzde 20’ye kadar arttıysa kamulaştırılan alan kaç metrekare ise her metrekare başına avukata vergi hariç 15 TL ödenecek. Fark yüzde 20-yüzde 50 arasındaysa metrekare başına 10, yüzde 50’den fazlaysa 8 TL verilecek.

Avukat hem acele el koymadan, hem de kamulaştırma davasından aynı parayı alacak.

Vatandaşın açtığı kamulaştırmasız el atma davalarında da TCDD arazi için kamulaştırma kararı alırsa metrekare başına 8, kararı bilirkişi raporundan sonra alırsa 16, kamulaştırma kararı alınmazsa metrekare başına 25 TL ödeyecek.

TCDD'nin Ankara-Sivas, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-İzmir hattındaki hızlı tren projelerinin olduğu düşünüldüğünde avukatlar paraya boğulacak.

İddiaya göre son aylarda avukatlara 3500-4000 civarı dava ve icra dosyası devredildi. Sivas'ta bir avukat altı dosya için TCDD'den 128.808 TL istedi.

Avukatlar AK Partili

Bu arada, avukatlardan Bekir Korkmaz'ın eşi Samsun'da AK Parti il yönetim kurulu üyesi. Avukat Yaşar Atılgan, Gaziantep'te; Bekir Seradım ise Erzincan'da AK Parti'den milletvekili aday adayı oldu. Avukat Erhan Taban ise AK Parti Sinop İl Başkan Yardımcısı.

avukat.jpegdava44.jpegsaymazz.jpeg