TBB'den Hatay Barosu Başkanı Dönmez'in gözaltına alınmasına ilişkin kınama

TBB'den Hatay Barosu Başkanı Dönmez'in gözaltına alınmasına ilişkin kınama
Türk Barolar Birliği(TBB), Hatay Barosu Başkanı avukat Ekrem Dönmez'in gözaltına alınmasını kınadı.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde akşam saatlerinde bir kafeteryada oturan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, polislerce gerçekleştirilen Genel Bilgi Taraması (GBT) sırasında gözaltına alınmış ve Dönmez’in, kimlik ibraz etmediği gerekçesiyle polislerce gözaltına alındığı bildirilmişti.

TBB, gözaltıyı kınadığını belirten bir açıklama yaptı.

TBB'den yapılan açıklama şöyle:

"Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz. 

Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy, Mersin'den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay'a intikal etmiştir. 

Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A'nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez. Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır.  

Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir.  TBB konunun takipçisi olacaktır. 

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız. "

Etiketler :