Tasarruf AKP'nin Arka Bahçesine Uğramadı!

Tasarruf AKP'nin Arka Bahçesine Uğramadı!
TCDD'nin biri elektrikli olmak üzere 13 lüks aracı 10,1 milyon TL bedelle kiraladığı ortaya çıktı. Kurum, milyonlarca lira harcayarak 13 adet araç kiraladı. Tasarruf tedbirleri kuruma uğramadı.

17 Mayıs'ta yürürlüğe giren ve kamunun araç kiralamalarına kısıtlama getiren Tasarruf Tedbirleri Genelgesi de kamunun harcamalarına engel olmadı. TCDD'nin biri elektrikli olmak üzere 13 lüks aracı 10,1 milyon TL bedelle kiraladığı ortaya çıktı.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, TCDD de Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne aykırı hareket eden kurumlar arasına ismini yazdırdı. Kurum, milyonlarca lira harcayarak 13 adet araç kiraladı.

İKİ İHALE DÜZENLENDİ

13 adet araç kiralaması, iki farklı ihale ile gerçekleştirildi. İhalelerden ilki, 7 Mayıs’ta düzenlendi. İhale kapsamında bir adet elektrikli binek araç kiralandı. Toplam 666 bin TL maliyetli kiralamanın sözleşmesi 30 Mayıs’ta imzalandı. TCDD’nin 12 ay boyunca kullanacağı elektrikli kiralık aracın 2023 model SUV olacağı bildirildi. Aracın teknik özelliklerine yönelik detaylar, akıllara TOGG’u getirdi.

3 LÜKS ARACA 10,1 MİLYON TL

Kurumun 12 adet binek araç kiralanmasına yönelik diğer ihalesinin tarihi ise 14 Nisan oldu. İhale kapsamında iki farklı yüklenici ile 30 Nisan ve 8 Mayıs tarihlerinde anlaşma yapıldı. İhalenin TCDD’ye toplam maliyetinin 9 milyon 470 bin 400 TL olduğu bildirildi. Toplam 9,4 milyon TL’ye 24 ay boyunca kiralanacak araçların dingil mesafelerinden bagajlarının hacmine kadar tüm detaylar, ihale için hazırlanan teknik şartnamede sıralandı