Soylu'nun duyurduğu operasyon iki gün sonra yapıldı: "Kaçan oldu mu?"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun iki gün önce "FETÖ'ye yönelik bir büyük operasyon daha hazırlıyoruz. Akıllarını başlarından almazsak namerdiz" diye duyurduğu operasyon bu sabah yapıldı. 76 ilde bin 112 kişi için gözaltı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Soylu'nun duyurduğu operasyon iki gün sonra yapıldı: "Kaçan oldu mu?"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun iki gün önce "FETÖ'ye yönelik bir büyük operasyon daha hazırlıyoruz. Akıllarını başlarından almazsak namerdiz" diye duyurduğu operasyon bu sabah yapıldı. 76 ilde bin 112 kişi için gözaltı kararı alınan operasyon sosyal medyada, "Soylu'nun açıklaması FETÖ'cülere 'kaçın' demek değil midir?" tartışması başlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pazar günü Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Soylu, burada yaptığı konuşmada "FETÖ'ye yönelik bir büyük operasyon daha hazırlıyoruz. Akıllarını başlarından almazsak namerdiz. Gereğini yerine getireceğiz, bunları kazıyıp bitireceğiz bu ülkeden, kim ne yaparsa yapsın" dedi.

Soylu'nun iki önce duyurduğu operasyon bu sabah yapıldı. 76 ilde bin 112 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı.

SOSYAL MEDYA SORUYOR: SOYLU'NUN AÇIKLAMASI 'KAÇIN' DEMEK DEĞİL MİDİR?

Soylu'nun iki gün önceden duyurduğu operasyon yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Birçok kullanıcı iki gün önce duyurulan operasyonun şüphelilere 'kaçın' anlamı taşıdığını belirtti. Operasyon ile ilgili Tweet atan birçok kullanıcı "Soylu'nun açıklamasından sonra kaçan oldu mu?" diye sordu.

76 İLDE BİN 112 GÖZALTI KARARI

2010'da yapılan Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı' ile ilgili yürütülen operasyonun detayları şöyle:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 2010'da yapılan 'Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı'nda FETÖ üyelerinin yazılı sınav öncesinde sorulara erişerek bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine, soruların verildiği illerde eş zamanlı operasyon planlandı.

Bu kapsamda tüm illerin organize şube müdürlüklerinden çağrılan görevlilere operasyon öncesi Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Şube Daire Başkanlığı tarafından bilgi ve eğitim verildi.

Sınav sorularını aldığı tespit edilen 1112 şüphelinin bilgileri ve deliller, operasyon öncesi 75 ile gönderildi. Cumhuriyet savcılarının talimatıyla söz konusu illerde şüphelilerin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Ankara'da da sınav sorularını alarak komiser yardımcısı olan 45 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilerek 16 ilde operasyon düzenlendi. Gözaltı işlemlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğünde devam ettiği bildirildi.